Soure: MEME Offcial

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


We once again had the pleasure to interview the solo artis L from MEME for his new digital album. If you are interested in our old interview, you can find it here: MEME Nov 2020
MEMEs music is strongly influenced by horror, but even if horror isn’t your cup of tea, MEMEs music is still impressive and worth a try!


Bizimle tekrar röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkürler! Yeni albümünüz dijital olarak 1 Eylül’de satışa çıkacak. Albüm hazırlıkları için bu yılın başlarında bir bağış kampanyası düzenlemiştiniz. Her şeyin yolunda gitmesine çok sevindik. Bu sizin için nasıl bir deneyim oldu? Albüm için yeterli miktarı toplayıp toplayamayacağınız konusunda endişeli miydiniz?

Tabi ki endişeliydim, ama MEME için yeni deneyimler ve maceralar vazgeçilmezdir. Benim yapmak istediğim müziğin temeli bu.

Son zamanlarda dijital müzikler çok popüler hale geldi. Dijital yayın yapmak daha kolay olsa gerek, ama birçok grup hala CD yayınlamayı tercih ediyor. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Benim CD’leri kırmak ya da atmak gibi kötü bir huyum var, o yüzden dijital daha güvenli. Ama en önemlisi de, dijital olunca, dinlemek isteyen herkese albüm kolayca ulaştırılabiliyor. Müziği insanlara ulaştırmanın en uygun yolu bu bence. Diğer grupların ne yaptığı konusunda pek bir fikrim yok.

Albümün adı BIOGRAPHY (Biyografi). Neden bu ismi seçtiniz?

L’in bugüne kadar katettiği yolla alakalı. Hayranlar albüme ulaştığı anda senin ve benim yeni BIOGRAPHYmiz (biyografimiz) başlayacak. 

Birçok şarkınızın adı korku film havası veriyor. Korku motifi genel konseptinizde de sabit bir unsur gibi. Sizi korku temasına çeken şey nedir?

Bence korku psikolojisi ve bunun dışa vurumu zaman zaman aşk hikayelerinden çok daha güzel ve incelikli olabiliyor.

Albümde korku filmi adlarını hatırlatan bazı şarkı adları var. Öte yandan, albümde THIS IS LOVE SONG (Bu Bir Aşk Şarkısı), ICE CREAM SUNDAE (アイスクリームサンデー, Sundae Dondurma) ve BORN TO BE FREE (Özgür Doğmak) gibi kulağa sevimli gelen, ya da en azından korku temasıyla alakası olmayan şarkılar da var. Ancak, bu şarkıların sözleri oldukça erotik ve grotesk, öyle değil mi?

Hiç kimse insanları öldürme amacıyla doğmaz. Varsayım budur. Bence herkes sadece doğum anında temiz ve masumdur. Belki de bana o şarkıları yazdıran şey de masum doğan o yanımdır.

KOJIIN R&B (孤児院R&B) şarkınız siyasetçi gibi davranan rock yıldızları hakkında, değil mi? Bu sözleri gerçek bir durumdan ilham alarak mı yazdınız?

Japon kitle pazarları için adeta seri üretilen sanatçılardan.

Albüm yapımı sırasında tamamlaması zor olan bir şarkı var mıydı?

BELIAL (ベリアル)’ ın gitar kısmı epey zamanımı aldı.

Canlı performansının en eğlenceli olmasını beklediğiniz şarkı nedir?

THIS IS LOVE SONG, ICE CREAM SUNDAE (アイスクリームサンデー).

Yazarken en çok keyif aldığınız şarkı hangisiydi, ve neden?

Şarkı bestelemek her zaman çok zor bir süreç oluyor. Ama, BORN TO BE FREE’nin bestesi sırasında ve KOJIIN R&B (孤児院R&B)’i yazarken bir şeylerin değiştiğini hissettim.

Son olarak bu albümle ilgili beklentilerinizi öğrenebilir miyiz? Ulaşmayı hedeflediğiniz bir amacınız var mı mesela?

Amacım, tek bir kişi bile olsa, müziğime ihtiyaç duyan birileriyle tanışmak. Umarım bu albüm böyle bir şeye olanak sağlar.

Interview: Jenny
Translator: Gamze

MEME MARKETMEME OFFICIAL TWITTER

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s