It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


We had he pleasure to attend the NICOLAS final in SHINJUKU BLAZE and wanted to share our experience with all of you!
The concert had everything you could wish for: intense and wild songs, funny MCs and announcements for future activities! It was 3 hours long, but we summarized it as well as we could.


NICOLAS, KUSOTTARE IS BACK 2021 tur finalini sonunda 2 Ekim’de gerçekleştirebildi. Aslında Temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen konser, baterist RITSU’nun PCR testinin pozitif çıkması sonucunda ertelenmişti. Neyseki RITSU eski sağlığına kavuştu, ve konserde de her zamanki formundaydı. 

Bu yıl 2. yıl dönümünü kutlayan NICOLAS, müzik hayatına 2019 yılının Temmuz ayında başlamıştı. Yeni koronavirüsün yol açtığı sıkıntılara rağmen, bu yılın başlarında, hükümetin önerdiği düzenlemeleri titizlikle yerine getirdikleri bir tur gerçekleştirmeyi başardılar.

RITSU (Drummer)

NICOLAS, 26 şarkılık konserle, yaklaşık 3 saat gibi oldukça uzun bir süre sahne aldı. Daha yavaş tempolu bir şarkı olan UMBRA ile başlayarak, INGA OUHOU (困果応報) ve DELIGHTED (şarkı sözlerinin çevirisi için buraya tıklayın) gibi daha sert şarkılara geçtiler. Yüksek ritimli şarkılardan daha melodik şarkılara geçerken, ışıkların parlaklığı da arttı, ve SAKU’nun (vokal) sesini iyice ön plana çıkardı. 

ZERO (Bassist)

INSANITY NIGHTMARE’de grup üyeleri tüm güçleriyle çalarken, hayranlar da tüm güçleriyle furi (Visual Kei sahnesinde şarkılara eşlik eden, hayranların sergilediği koreografik danslar) yapıyordu. Bu şarkıdan sonra, kısa bir MC (birkaç şarkı çaldıktan sonra grup üyelerinin çalmaya arar vererek, birbirleriyle ya da izleyicilerle konuşması) yaparak, izleyicilere dinlenme fırsatı verdiler. Konserler sırasında hayranların bağırmalarına ya da çığlık atmalarına izin verilmediği için, grup üyeleriyle iletişim kurabilmek için plastik tavuk oyuncaklarını kullandılar. SAKU, MC sırasında, hayranlarına tavuğu öttürmeleri için komut vererek, hayranlarının reflekslerini test etti. Sonrasında, neşeli bir şarkı olan WANA (罠) ile devam ederek, konser salonunu adeta dans pistine dönüştürdüler. Hayranlar ve grup üyelerinin paylaştığı bu eğlenceli atmosfer, daha sert şarkılardan orta tempolulara mükemmel bir geçiş sağlayan JUUSEI GA KIETA KONO MACHI DE (銃声が消えたこの街で) şarkısına kadar devam etti. Kısa bir MC arasından sonra, DATSUAI (奪愛) (şarkı sözlerinin çevirisi için buraya tıklayın) ile devam ettiler. AKANE ve SATSUKI’nin inanılmaz gitar sololarını içermesinin yanı sıra, bu şarkının sahnesi de görülmeye değerdi! AKANE ve SATSUKI, sololarından sonra ikili performansları için platformda dururken, SAKU ve ZERO onların tam arkasında, sırt sırta duruyorlardı. Sıradaki şarkılar, HAIRONPA (廃論破), PARANOIADO PHILOSOPHY (パラノイアドフィロソフィ) ve VITAL SIGNS sırasında, seyirciler varlarını yoklarını ortaya koyarak, uçuşan saçlarıyla adeta bir gösteri yaptılar. Bu sırada grup üyeleri de boş durmadılar tabi ki! Dans ettiler, birbirleriyle ve hayranlarıyla etkileşimlerde bulundular. Ayrıca, önlerindeki hayranları daha yakından görebilmek için dizlerinin üstüne çökerek verdikleri hoyrat pozlarla, hem birbirlerini hem de hayranlarını kışkırttılar. 

SATSUKI (Guitarist)

Encore (bis), konserin ana bölümünden bile daha uzundu, ve hem hayranların hem de üyelerin ne kadar eğlendikleri her hallerinden belli oluyordu. Encore sırasında üyeler sahnenin her yerini kullanarak hayranlarıyla sık sık etkileşimde bulundukları için, encore, konserin ana bölümünden daha coşkulu geçti. Ayrıca, yeni şarkıları ZANKA (残歌)’yı da çaldılar. Şarkı oldukça sert ve hareketliydi, ve hayranlar anında headbang yapmaya başladı. Yeni bir şarkı olmasına rağmen, hayranlar şarkıya çabucak alıştılar, ve ritmin akışına ayak uydurmayı başardılar.

AKANE (Guitarist)

Özellikle encore sırasındaki MC’ler oldukça eğlenceli ve komikti. SAKU, AKANE’ye İngilizce olarak “Nerelisin?” diye sordu. AKANE Japonca olarak “Ne yapıyorsun? Havaalanında mıyız sanki? Shinjuku’da yeraltında bir mekandayız…” diye cevap verdi. Biraz daha şakalaştıktan sonra, sonunda soruya cevap verdi, ve konuyu değiştirdiler. MC sırasında oldukça eğlenceli bir sinerji vardı. O yüzden, Japonca bilmeseniz bile, birbirleriyle konuşmaları olsun, hareketleri olsun, birbirlerine seslenme şekilleri olsun çok keyifliydi, ve kesinlikle görülmeye değerdi! MC sırasında yeni çıkacak self-cover albümlerinin (eski şarkılarının cover’larını yaptıkları albüm) ve turlarının tanıtımını yaptılar. Şarkıların kendileri için ne kadar önemli olduğunu ve yeni versiyonları yayınlamanın amacının eskileri veya eskilerle bağlantılı anıları yok etmek değil, onları yeniden işlemek olduğunu özellikle vurguladılar.

SAKU (Vocal)

Kişisel olarak, konserde gerçekten çok eğlendim. Konserin set list’i, bütün enerjinizi atabileceğiniz sert şarkılarla, sizi bambaşka dünyalara çeken yumuşak şarkıların harika bir karışımıydı. Tüm enerjinizi sert şarkılarda harcadıktan sonra gelen MC araları, biraz dinlenmek için harika birer fırsattı. MC’ler uzundu, ancak bir o kadar da komik ve ilginçlerdi.

Yeni tur ve albüm duyurusu beni gerçekten heyecanlandırdı. Eski şarkılarını nasıl yeniden yaratacaklarını görmek için sabırsızlanıyorum. NICOLAS kesinlikle gelecekteki aktivitelerini heyecanla beklediğimiz bir grup.

Writer: Jenny
Translator: Gamze

NICOLAS OFFICIALNICOLAS OFFICIAL TWITTER
SpotifyAPPLE MUSIC

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s