It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


A concert with a band without a vocal and a solo-artist with a support band. Doesn’t that sound interesting? OFIAM is THE MICRO HEAD 4N’S side project and we had the pleasure of participating in one of their very first concerts! 


OFIAM ve yoru (夜), 2MAN Live chain show 2020 → 2021 “this entrails.-reverse” konseri için 23 Ekim’de bir araya geldi. Konser, Tokyo’nun visual kei sahnesi için ikonik live house’lardan (visual kei konserlerinin yapıldığı, genellikle bar kısmı bulunan yer altı mekanlar) biri olmasına rağmen, yakın zamanda kapanacak olan Takadanobaba AREA’da gerçekleşti. Konser, yurt dışında yaşayan veya konser salonuna gidemeyen hayranlar için ZAIKO üzerinden de canlı olarak yayınlandı.

yoru, başlangıçta sadece bir yıl sürmesi planlanan (2016-2017), ancak 2019’dan itibaren faaliyetlerine yeniden başlayan Wato (ex. amber gris)’nun solo projesinin adı. OFIAM ise, THE MICRO HEAD 4N’S”ten kazuya (Gt.), SHUN. (Gt.) ve ZERO (Ba.)’nın daha bu yıl başlattığı yeni bir yan proje. Şu an için OFIAM’ın da THE MICRO HEAD 4N’S’in de bir vokalisti yok. Ancak, sırf bu yüzden düşük bir performans sergileyeceklerini düşünüyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz demektir!

ZERO (Ba.)

İlk sahne alan grup OFIAM oldu. Açılış gösterileri olarak, arka plana rahatlatıcı doğa manzaralarının yer aldığı video klipler yansıttılar. Kliplerin üzerinde de “bu an için yaşıyorum”, “kendine inan”, “dünyayı değiştir”ve “her zorluğun arkasında bir fırsat bulunur” gibi çeşitli yazılar beliriyordu.Özellikle şu an içinde bulunduğumuz bu durumda, bu sözler çok anlamlıydı. Tıpkı seyirciler gibi, tüm grup üyeleri de maske takıyordu. 

OFIAM, performansına aynı zamanda yakında çıkacak ilk singlelarının adı olan TOGE (棘) ile başladı. Daha önce bahsettiğimiz gibi, OFIAM’ın şu an için bir vokalisti yok, ama SHUN. şarkıyı sakin bir konuşma metniyle destekleyerek hoş bir dokunuş kattı. Bir sonraki şarkı olan SORA (天)’da kazuya vokal görevini devraldı. Daha sonra TSUMI (罪) adında, daha sert bir şarkıyla devam ettiler. Bu şarkının ritmi headbang yapmaya çok uygundu.  

TSUKASA (Support Dr.)
SHUN. (Gt.)

SHUN. ilk MC sırasında, bunun OFIAM olarak verdikleri ilk konser olduğunu söyledi, ve hayranlarına geldikleri için teşekkür etti. Sıradaki şarkı olan MADARA (斑)’yı duyurmak üzereyken ışıklar aniden kapandı, ve setlist’i okuyamadı. Bu da hayranları güldürdü. BACHI (罰) şarkısında Wato, OFIAM’a sürpriz vokalist olarak katıldı. AO (蒼) sayesinde grup, piyano ve kemanın eklenmesiyle harika bir şarkının bestelenebileceğini kanıtlamış oldu.

kazuya (Gt.)

Şarkıdan sonraki MC arasında, grupta destek üyesi olarak bateristlik yapan TSUKASA, yaklaşan seçimler gibi rastgele şeyler hakkında konuşarak sadece dinleyicileri değil, diğer üyeleri de kahkahalara boğdu. kazuya, MC sırasında yaklaşan 2  konserin duyurusunu yaptı. Her iki konser de 18 ve 19 Aralık’ta gerçekleşecek doğum günü etkinliklerinin bir parçası. MUSIC IS PART OF MY LIFE 1, THE MICRO HEAD 4N’S STILL NIGHT olarak sahne alacakları akustik bir konser olacak. MUSIC IS PART OF MY LIFE 2 ise OFIAM’ın ilk one-man performansı olacak. İlk singlelarının çıkış tarihi de ayrıca Aralık olarak belirlendi.

OFIAM, yeni şarkıları KOE (声) ile performanslarını noktalarken, sahneyi yoru’ya bıraktılar.

Source: yoru

yoru, performanslarına THE AGAINST ile başladılar. Sonrasında ise, COMING DOWN ve DAY AFTER DAY ile devam ettiler. Daha ilk şarkıdan seyircinin beğenisini toplamayı başardılar.

İlk MC sırasında Wato, ZERO ve kendisinin aynı memleketten olduğunu, ve onları konuk grup olarak ağırlama fırsatına sahip olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. 

Özellikle TIGHTROPE ve ALL IS FULL OF LOVE şarkılarında destek üyeleri yeteneklerini konuşturdu. Wato da yüksek notalara çıkarak herkesi kendine hayran bıraktı.

ALL IS FULL OF LOVE’ın sonunda ve  WE’RE IN THE DARK’ın bazı kısımlarında tüm mekan karardı, ve sahne ışıkları Wato’ya odaklanarak performansa ekstra dramatiklik kattı.

İkinci MC’de Wato konserleri sırasında kendisine konuk olarak katılan gruplardan bahsetti. Kendisi için bu grupların, “iç organlar” adlı turun adının arkasındaki gerçek anlam olduğunu açıkladı: çünkü iç organlar insan vücudu için gerekli olduğu gibi, bantlar da visual kei sahnesinin temelidir.

Wato (Vo.)

Konserin bu yarısının en başından beri Wato’nun sahnedeki varlığı çok belliydi. Şarkıların hemen hemen hepsinde vücudunu ritme göre hareket ettiriyor, ve hayranlarıyla sık sık etkileşime giriyordu.Sahnede bir dilim kek yemek, ve eldivenlerini ve yüzüğünü çıkarıp atmak gibi aşırı dramatik hareketleri de performansa apayrı bir heyecan katıyordu.

OFIAM’ın şimdilik bir vokalisti bulunmadığı için, performanslarının odak noktası enstrümanlardı. Wato’nun solo artist projesi olan yoruda ise durum tam tersiydi. Two-man konserlerin bir avantajı olarak, her ikisi de kendi odaklarının cazibesini ortaya koyup, seyircilere eşsiz deneyimler sunabildiler. 

Konserler için süregelen kısıtlamalar nedeniyle, performanslar sırasında seyircilerin seslerini yükseltmeleri hala yasak. Ancak, OFIAM ve yoru gruplara olan desteklerini hayranları alkışlayarak ve kollarını kaldırarak gösterdiler. Deneysel bir proje olan OFIAM, ses açısından oldukça yeni ve taze bir deneyim sunuyor. Gelecekteki aktivitelerini sabırsızlıkla bekliyoruz. Grup üyelerinin devam etmekte olan OFIAM ve THE MICRO HEAD 4N’S STILL NIGHT projeleri hakkındaki görüşlerini merak ediyorsanız, onlarla olan röportajımızı buradan okuyabilirsiniz.

yoru’ya gelince, Wato’nun solo projesine gelecekte de devam edeceğini umuyoruz. Şimdilik, hayranları Kasım’da gerçekleşecek 3. one-man konserini heyecanla bekleyebilirler.

Report: Chris
Translation: Gamze

OFIAM OFFICIALOFIAM/ THE MICRO HEAD 4N’S OFFICIAL TWITTER
SpotifyAPPLE MUSIC

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s