It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


First an introduction interview, then a new release interview, and now also a live report about JILUKA! And let me tell you, this shit is hot! We had headbanging!JILUKA THE SYNERGY turunun finalini 5 Aralık’ta Shibuya VEATS’te gerçekteştirdi. Eylül ayının ilk günlerinde başlayan bu tur süresince Japonya’nın birçok büyük şehrinde sahne aldılar.

JILUKA, denizaşırı hayranlarıyla aktif olarak iletişim halinde olan birkaç gruptan biri. Çarpıcı görsellikleri onları visual kei sahnesinde önemli bir yere koyuyor. Sesleri açısından ise metal müzik kategorisindeler. Durum böyle olunca, visual kei sahnesi ile metal müzik arasında bir köprü görevine sahipler.

Konser, son albümleri IDOLA’da yer alan KUMARI şarkısıyla başladı. Albümün ayrıntılarını merak ediyorsanız, onlarla yaptığımız röportaja göz atabilirsiniz (buraya tıklayın)! Şarkı seyircilere ısınma fırsatı vermeden, seyircilerin bütün gücünü talep eden agresif ve güçlü vuruşlarla başladı. Seyirciler var güçleriyle hem sağa ve sola, hem öne ve arkaya doğru agresif headbang yapıyordu. Sahne ışıkları şarkının yoğun kısımlarında azalıp, daha karanlık bir atmosfer yaratıyor; Ricko (vokal)’nun seslendirdiği melodik kısımlarda ise artarak daha parlak bir atmosfer yaratıyordu. Böylece şarkının etkisini güçlendiriyordu. Ajna sırasında, Ricko kendi başını işaret ederek, konserdeki her bir seyirciden headbang yapanlara katılmasını istedi. Raison d’etre diğer şarkılara göre daha yavaş bir tempoda olmasına rağmen, yoğun anlamlı bir şarkı olması nedeniyle hayranlar bir saniye bile dinlenmedi. Boogie (basçı) ile ahenk içinde ellerini çırparak ve zıplayarak şarkıya katılmaya devam ettiler. 

Ricko (Vo.)

Şarkı bitince Ricko herkese geldikleri için teşekkür etti. Daha sonra bu gecenin herkes için unutamayacakları bir gece olacağını söyleyerek, hınzır bir gülümsemeyle hayranlarına ayak uydurup uyduramayacaklarını sordu “Ayak uydurabilir misiniz?” “Başarabilir misiniz?” Sonra Eclipse şarkısı ile devam ettiler. Hayranlar ritimle birlikte anında ellerini çırpmaya başladı, ve Zyean (baterist) seyircileri daha yakından görebilmek için bateri sandalyesinden kalktı. Gösteri, başladığı hızla devam etti ve şarkıların hızlı temposuna rağmen, Sena (gitarist) sadece çalması gereken karmaşık riffler olduğunda gözlerini hayranlarından kaçırdı. Diğer zamanlarda önündeki hayranlarla flört ediyor, zarafetle gitarını çalarken bir yandan da onlara gülümsüyor ve göz kırpıyordu. Flux’a geçtiklerinde ise, bir şarkının gerçekten ne kadar hızlı olduğunun performansını görene kadar anlaşılamayacağını fark ettik. Zyean, Boogie ve Sena’nın enstrümanlarını çalma hızı baş döndürücüydü! 

Sena (Gt.)

JILUKA, her ne kadar metal sesleriyle tanınsa da, bu sesi Hip Hop gibi diğer türlerin çeşitli öğeleriyle birleştirdikleri şarkıları da var. M.A.D ve BaLa-DeDa da bu tür öğeleri barındıran ve gösteriye canlandırıcı bir çeşitlilik katan şarkılardan. Ricko ve Boogie vücutlarını ritme göre hareket ettirirken, Sena mikrofonda şarkıya eşlik ediyordu. Bisten önceki son şarkı Ablaze (extended ver.)’di. Şarkı sırasında altın renkli ışıklar sahneyi aydınlatarak, agresif havayı anında yumuşattı. Sonrasında ise sahne karanlığa gömüldü ve Ricko “Teşekkürler” diye bağırıp, sahneyi terk etti. Kısa bir süre sonra diğer üyeler de onu takip etti.

Sahneye döndükten sonra başka bir güçlü şarkı olan ZONE’u seslendirdiler. Ana sahneye kıyasla, bis sırasında daha serbestçe hareket ediyorlardı. Ricko, ona daha yakın durabilmek için Sena’nın yanına koştu. Sena ise ona gülümseyerek gitar çalmaya devam etti. Sonrasında ise, Sena ile Boogie yer değiştirdiler, ve her ikisi de önlerindeki hayranlar tarafından sıcak bir şekilde karşılandılar. 

Boogie (Ba.)

Şarkı bitince, grup üyeleri bu fırsattan yararlanarak bir süre seyircilerle sohbet etti. Her bir üye tur hakkındaki izlenimlerini paylaştı ve hayranlarına, gruplarıyla ilgili kişilere ve diğer grup üyelerine destekleri için teşekkür etti. Boogie ayrıca insanların “sonsuza kadar” kelimesini oldukça gelişigüzel kullandıklarından da bahsetti. Örneğin hayranlar sonsuza kadar hayran kalacaklarını söylerler ama sonra bir gün bir şekilde ortadan kaybolurlar ve nereye gittiklerini merak edersiniz. Belki de sonsuza kadar süreceği yoktu diye düşünse de, yine de grup olarak daha çok çalışsalardı belki de o hayranların hala burada olabileceğini düşünmekten kendini alıkoyamadığını söyledi. Bununla birlikte, hayranlarına sonsuza kadar JILUKA ile birlikte müzik yapmayı planladığına ve bu konuda samimi olduğuna dair güvence verdi. Seyircilerle oldukça derin duygu ve düşüncelerini paylaştı. Ancak, bu durum atmosfere hiç gölge düşürmedi. Sena, tur sırasında bazı konserlerin oldukça kısa olduğunu ve bunu telafi etmek için finali biraz uzatmak istediklerini belirtti. Daha sonra JILUKA için IDOLA‘nın ne anlama geldiği hakkında konuştu. Tur sırasında tamamlanan bir albüm olduğundan bahsetti. Ancak, ilerlemeye devam edebilmeleri için IDOLA’nın sunduğu bu dünya görüşünün tur finaliyle birlikte bitmesi gerektiğini söyledi. Tur sırasında şarkıların bu denli gelişmesinden ne kadar mutlu olduklarını, ve tur sırasında amaçlarına ulaştıklarını belirtti. Sena konuşmasını bitirdikten sonra Ricko bir kez daha hınzır gülümsemesiyle “Yarına kıpırdayacak halimizin bile kalmayacağı kadar yorulacağımız bir şarkıyla devam edelim mi?” “Böyle bir şey yapmalı mıyız??” diye srordu. Bu açıkça retorik bir soruydu ve cevabı da “Tabi ki evet”ti. Last Faith’in ilk notaları salonda yankılandı. Son şarkı olacağı açıklanan Obliterator ile devam ettiler. Şarkının bitişine yakın, Boogie, Zyean ve Sena enstrümanlarıyla oynamaya başladılar. Ricko, Sena’nın arkasına geçerek, ona sarıldı ve Sena’nın gitarını çalmaya başladı. Sahnenin ortasına geri döndüğünde ise herkesten bir dakika beklemelerini istedi. “Hala fazla enerjiğim, bir şarkı daha yapalım mı?” diye sordu. Herkes memnuniyetle kabul etti, ve Ultra B.A.L.U.S ile her bir hayranı son bir kez daha harekete geçirdiler. 

Zyean (Dr.)

JILUKA müzik zevkime tam olarak hitap eden bir grup olduğu için, konseri beğenmememe imkan yoktu. Konser sırasında deliler gibi eğlenmek için uygun olan şarkılar seçilmişti, ve şarkılar arasındaki geçişler mükemmeldi. Şarkılar arasında seyircilere kısa bir mola vermek için seçilen ses efektleri harikaydı. Konser sırasında balad şarkılara çok yer verilmediği için, bu molalar kesinlikle gerekliydi. Sonuç olarak, çok başarılı bir konserdi ve onları henüz canlı olarak izlemeyenler varsa, kesinlikle tavsiye ederiz. 

Yakın gelecek için 3 büyük duyuru yaptılar: JILUKA‘nın düzenlediği, metal ve visual kei gruplarının yer aldığı bir festival olan The MAD PIT FES 2022; Leetspeak Monsters ile bir işbirliği turu ve Shibuya VEATS’deki THE SYNERGY tur finalinin DVD sürümü. Yani JILUKA canlı konser deneyimini merak eden herkes için harika bir fırsat olacak! DVD Mart’ta çıkacak, sakın kaçırmayın!

Report: Jenny
Translation: Gamze

JILUKA OFFICIALJILUKA OFFICIAL TWITTER
SpotifyAPPLE MUSIC

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s