It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


IIt hasn’t even been one year since their last EP, but that didn’t stop them from creating yet another EP already! We had the pleasure of interviewing them for ICY and here we are again for GLITTER!


Bizimle tekrar röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yeni çıkardığınız GLITTER adlı EP’in ismi bizi 70’li yılların GLAM ROCK’ına götürdü. Visual Kei’in GLAM ROCK’tan gelişen bir tür olduğu sıklıkla söylenir. Yeni EP’inizle visual kei’in kökenlerine dönmeyi mi amaçlamıştınız?

Mao: Visual kei’i göz önünde bulundurarak yapmasam da The THIRTEEn’in avangard doğasını tema alan şarkılar besteledim. Elbette GLAM ROCK’a benzer bir yönü de var. 

Mizuki: Genellikle canlı performansları düşünerek beste yapıyorum. Konser sırasında bağırmanın yasak olması gibi kısıtlamalar var, ancak bunu kendi lehimizde bir silah olarak da görebiliriz. Rock ve metal konserlerini her zamanki gibi yapamıyoruz. O yüzden bu konserlerin tadını çıkarmanın yeni bir yolunu bulmak için yaratıcı olmamız gerekiyor.

CD kapağınızın sanat tasarımı bize, yine biraz nostaljik hissettiren, pop art tarzını anımsattı. Bu tarzdan ilham almış mıydınız?

Mao: Gizemli bir sanat eseri teması ortaya çıkarmak için bir tasarımcıyla görüştük. Pop art tarzında olsa da, gerçekçi resimler ve çağdaş sanatın öğelerini masalsı bir üslupla birleştirdik. Şarkıların izlenimlerinden yola çıkarak renkleri ve karşıtlıkları oluşturduk. 

Mizuki: İhtişamlı ve renkli bir şey yaratmak isteği böyle bir tasarımı ortaya çıkardı. 

Focus’un müzik videosunda Mizuki gitar çalarken eldiven takıyor. Gitarın tellerini hissedemeden çalmak tuhaf veya zor oldu mu?

Mizuki: Konser sırasında eldivenlerimi çıkaracağım sanırım (gülerek). O sadece müzik videosu içindi!

Göz makyajınız bu sefer özellikle etkileyici. Hazırlanmanız ne kadar sürüyor?

Mao: Yaklaşık bir saat sürüyor! Albümün adıyla uyumlu olması için göz farı olarak sim (glitter) kullanıyorum.

Mizuki: 2 saat gerekiyor. 

Mao (Vo.)

Şimdiye kadarki çalışmalarınızla karşılaştırıldığında GLITTER’ın oldukça olumlu ve parlak bir imajı var. Neden bu ismi seçtiniz?

Mao: COVID sırasında ürettiğimiz bir çalışma. Dünya henüz normale dönmese de, yeni bir dünya için umut kıvılcımı olması için bu ismi seçtik. 

Mizuki: Yeni şeyler denemekle ilgili. Pandemi sırasında konserlerin tadını çıkarmanın yeni bir yolunu aramamızın bir sonucu.

Bas gitar ve bateri de oldukça yoğun. Bu kısımları yalnız ikiniz mi üretiyorsunuz, yoksa destek üyelerinden yardım alıyor musunuz?

Mao: Demo aşamasında bas ve bateri için temeli kendimiz oluşturuyoruz. Ancak, şarkının tamamlanmasını ve ince detaylarını en iyi bilgi, teknik ve becerilere sahip olan sorumlu kişilere bırakıyoruz.

Mizuki: Demo sırasında hem bas hem de bateri çalıyorum. Sonrasında, destek üyeleri aranjmanlarla ilgileniyor. 

Tokyo Sympathy kulağa tam bir bar şarkısı gibi geliyor. Bu şarkıyı dinlerken hangi içkiyi içmek isterdiniz?

Mao: Sanırım yıllanmış bir viski (gülerek)?

Mizuki: Ne olabilir acaba… Old parr belki?

Röportajımızın ikinci bölümünde size genel olarak The THIRTEEN hakkında birkaç soru sormak istiyoruz. Müziğe ne zaman ve nasıl başladınız? Size ilham veren bir grup, sanatçı ya da müzik türü var mıydı? 

Mao: Ben ortaokuldayken kuzenim gitar çalıyordu, ve bu bende de çalma isteği uyandırdı. Ayrıca, X de bende güçlü bir izlenim bıraktı ve böylece gitar çalmaya başladım. Sonrasında DIR EN GREY’i keşfettim ve müzik yapmak istediğimi fark ettim.

Mizuki: Müziğe olan ilgim SMAP grubundan Takuya Kimura’yı televizyonda gitar çalarken görmemle başladı. Onun dışında, GLAY, L’Arc〜en〜Ciel ve DIR EN GREY’den de ilham aldım.

Mizuki (Gt.)

2021’de 5. yıldönümünüzü kutladınız. Kendi aranızda bir kutlama yaptınız mı? Bir de, bu 5 yıl hakkındaki hislerinizi alabilir miyiz?

Mao: Özel bir kutlama yapmadık. Oldukça meşgul bir 5 yıldı, o yüzden göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş gibi hissediyorum.

Mizuki: COVID yüzünden kutlama yapamadık. Tek başıma bir kadeh içki içtim sanırım sadece. 

Genellikle diğer gruplarla birlikte two-man konserler veriyorsunuz, değil mi? Bu tür etkinliklerde başınıza gelen komik bir olayı bizimle de paylaşır mısınız?

Mao: 6. yılımıza girene kadar 5. yıldönümümüzü kutlamaya devam ettiğimiz için grubumuzun ismine uygun olarak 13 farklı sanatçıyla birlikte bir two-man konser vereceğiz. Tüm bu gruplar oldukça göz kamaştırıcı, o yüzden tam bir yarış olacak. Bu tür etkinliklerde, genellikle diğer grubun tarzına uyacak bir setlist ve makyaj yapmaya çalışıyorum. Ancak, onlar da bize uyacak bir setlist ve makyaj yapmaya çalıştıkları için genellikle ters orantılı oluyoruz.

Mizuki: Hazırlanması çok zor olmuştu çünkü genellikle birlikte çaldığımız gruba göre kıyafetlerimi değiştiriyorum.

Yeni EP’iniz GLITTER’la, ya da genel olarak 2022’de, başarmak istediğiniz bir amacınız var mı?

Mao: Normal zamanlarda da hedef koyma alışkanlığım pek yoktur, ancak korona yüzünden hiç konser veremediğimiz bir dönem oldu. O yüzden ayrı geçen o zamanı telafi edebilmek için hayranlarımızla elimizden geldiği kadar çok buluşmak istiyorum.

Mizuki: Çok sayıda konser vermek istiyorum.Özellikle bir gün yurt dışında da tur yapmak istiyorum o yüzden lütfen bizi destekleyin.

Interview: Jenny & Chris
Translator: Gamze

The THIRTEEN OFFICIALThe THIRTEEN OFFICIAL TWITTER
SpotifyAPPLE MUSIC

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s