Source: The THIRTEEN

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


Please let us present to you the last concert in 2021 of The THIRTEEN!
A concert that made your neck hurt from watching!
If you’re interested in more information about their last two EPs, please read our interviews about ICY and GLITTER!


29 Aralık’ta, The THIRTEEN, Takadanobaba CLUB PHASE’de 2021 yılının son konserini verdi. Grup, konser başlamadan önce hem bir sohbet etkinliğine hem de geçtiğimiz günlerde yayınladıkları GLITTER adlı albümlerindeki tüm şarkılarını seslendirdikleri başka bir konsere ev sahipliği yaptı. Grup üyelerinin bu yeni çalışmaları hakkındaki düşüncelerini buradaki röportajımızdan okuyabilirsiniz.

The THIRTEEN, 5 yıl önce Mao (Vokal) ve Mizuki (Gitar) (ex. SADIE) tarafından kurulmuştu. İki üyeden oluşan bu grup, kendi kişisel dokunuşlarını ekledikleri sert ve ağır seslere ağırlık veriyor. Geçtiğimiz yıllarda yurt dışında da konser vermek istediklerini sık sık dile getirerek, denizaşırı hayranlarına da umut verdiler!

Konser oldukça dramatik ve gürültülü bir girişle başladı. Mizuki kırmızı bir pantolonun üzerine uyumlu kırmızı bir ceket, içine de siyah bir gömlek giyerken, Mao siyah deri bir pantolon üzerine kırmızı bir etek, parlak bir ceket ve taşlı bir asker şapkasıyla sahne çıktı. Geceye ilk albümleri PANDEMIC’ten cockroach ile başladılar. İkinci şarkı ise HANKOUSEIMEI (犯行声明) idi. Umarız seyirciler konserden önce ısınma ve esneme hareketlerini yapmayı ihmal etmemişlerdir çünkü her iki şarkıda da seyirciler dayanamayıp anında headbang yapmaya başladı. Mizuki’nin neşesinin yerinde olduğu çok belliydi; parlak gülümsemesini en arkalardan bile görmek mümkündü. Ugly duckling ve FRIDAY NIGHTMARE çalarken Mao şarkı söylemediği her an dans ederek sahnenin her bir köşesini oldukça etkili bir şekilde kullandı.FRIDAY NIGHTMARE önceki şarkılar kadar sert olmasa da, ritmiyle seyircileri zıplamaya ve dans etmeye teşvik ediyordu. Kısa bir MC (mikrofon arası) sırasında Mao bunun yılın son konseri olduğuna değindi ve yıl sonuna yaklaştıkça havaların ne kadar soğuduğundan bahsetti.

Mao (Vo.)

LIAR.LIAR’ın ilk vuruşları yankılanır yankılanmaz, seyirci ellerini çırparak ritme eşlik etmeye başladı. Mao, seyircilerden headbang yapıp, zıplamalarını istediğinde ise konser alanı seyircilerin coşkusuyla adeta sallanıyordu! Hiç ara vermeden konsere STUPID ile devam ettiler. Bu şarkı sırasında Mao bir anlığına kazu (Bas)’ya yaslandı. En iyi konserler sadece seyircilerin değil, grup üyelerinin de doyasıya eğlendiği konserlerdir. Herkesin ne kadar çok eğlendiği GAMUSHARA sırasında Mao ve Mizuki’nin sürekli gülümsemesinden de belliydi. Mizuki ayrıca ilk sıralardaki hayranlarına sevimli bir şekilde göz kırparak, onları daha da mutlu etti.

The THIRTEEN’in ana üyeleri sadece Mao ve Mizuki olmasına rağmen, destek üyeleri Ryo (Bateri) ve kazu da en başından beri onlarla birlikte. Konser sırasında diğer grup üyeleriyle olan etkileşimleri bir yana, HUSKY ve THE DIM LIGHT OF DUSK gibi şarkılarda kendilerine ayrılmış solo kısımları bile olan Ryo ve kazu’nun sırf performanslarından bile The THIRTEEN ile ne kadar bütünleştikleri anlaşılıyor.

Mizuki (Gt.)

Arka arkaya çaldıkları 14 tane sert ve yoğun şarkıdan sonra, The THIRTEEN, CINDERELLA (シンデレラ) ve starry night gibi melodik şarkılara geçiş yaptı. O zaman bile Mao “daha çok!” diye bağırarak seyircileri şarkılara daha çok eşlik etmeleri için teşvik ediyordu. Seyircilerin yavaş parçalarla bulduğu dinlenme fırsatı MR.BRAVEMAN ile sona erdi, ve hem grup üyeleri hem de seyirciler bu güçlü şarkı sırasında durmaksızın headbang yaptı. Abnormal Bullets başlar başlamaz seyirciler heyecanla zıplamaya başladı. CD’de bile inanılmaz bir deneyim yaşatan bu şarkının konser performansı apayrı bir seviyedeydi! Performans sırasında kendinizi headbang yapmaktan ya da ellerinizi çırpmaktan alıkoymak imkansızdı. KILLER MAY’den hemen önce Mizuki, o sırada seyirciye teşekkür etmekte olan Mao’nun şapkasını ondan çaldı. Şarkı sırasında Mizuki gitarıyla ilgili teknik bir sorun yaşasa da, neyseki çabucak düzeltebildi. Seyircileri şaşırtarak konserin son şarkısı olarak yakında çıkacak olan GLITTER adlı albümlerinden daydreamer’ı çaldılar. Daydreamer kapanış şarkısı olarak konsere çok yakıştı gerçekten. Mizuki solo atarken Mao onun yanına giderek sırtını Mizuki’nin sırtına yasladı. Grup üyeleri, arka arkaya çaldıkları 21 harikulade şarkıyla varlarını yoklarını ortaya koyduktan sonra, konser bitiminde oldukça yorgun görünüyorlardı. Ancak, sahneyi terk etmeden önce Mao yine de seyircilere geldikleri için teşekkür etmeyi ihmal etmedi, ve gelecek yılda da hayranlarıyla görüşebilmeyi umduğunu söyledi. Mizuki de sahneden inmeden önce uzun bir süre eğilerek seyircileri selamladı.

Konser her anlamda tam bir başarıydı. The THIRTEEN oldukça güçlü ve harika bir gösteri sundu. Grup üyeleri konser bitiminde her ne kadar bitkin görünse de Mao’nun sesi ve Mizuki’nin gitarı konserin en başından en sonuna kadar kusursuzdu. Grup üyeleri ve seyirciler 1,5 saat süren konserin her dakikasını doyasıya eğlenerek geçirdiler. TheTHIRTEEN’i hard rock seven ve keyifli vakit geçirmek isteyen herkese şiddetle tavsiye ederiz.

Report: Chris
Translator: Gamze

The THIRTEEN OFFICIALThe THIRTEEN OFFICIAL TWITTER
SpotifyAPPLE MUSIC

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s