Source: Luv PARADE

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


Luv Parade is a join project of the ex. D’ESPAIRSRAY members Karyu, ZERO & TSUKASA with guest vocal TAKA (defspiral). It is really exciting to have them united again, and they shared some really interesting facts about why they created the band and what we can expect from them!


Bize sizinle tekrar röportaj yapma fırsatını verdiğiniz için çok teşekkür ederiz! Şimdiye kadar sizinle THE MICRO HEAD 4N’S ve OFIAM adlı projeleriniz, ve Karyu’nun solo projesi hakkında konuşma şansını yakaladık. Bugün de sizinle ortak projeniz olan Luv PARADE hakkında konuşmak için gerçekten çok heyecanlıyız. Öncelikle, yıllar sonra eski dostlarınızla birlikte tekrar müzik yapmak nasıl bir duygu?

Karyu: Şu an henüz bir müzik grubu olarak bir araya gelmediğimiz için, geçmişten bu yana değişen ve gelişen becerilerimizi kullanarak neler yapabileceğimizi görmek için sabırsızlanıyorum.

ZERO: 2014’teki D’ESPAIRSRAY konserini saymazsak, bu yaklaşık 11 yıl sonra birlikte yaptığımız ilk proje. Bu yüzden biraz nostaljik bir yanı da var. Aynı zamanda, son projemizden bu yana değişen şeylerin nasıl bir hisse dönüşeceğini görmek için sabırsızlanıyorum.

TSUKASA: Oldukça mutluyum. Yaş aldıkça ne kadar ve nasıl olgunlaştığımızı görmek için sabırsızlanıyorum.

Luv PARADE’e 2009 yılında hala D’ESPAIRSRAY olarak aktifken başlamıştınız. Projeniz için neden Luv PARADE adını seçtiğinizi, ve bu projenin tam olarak nasıl başladığını bizimle paylaşır mısınız?

TSUKASA: Sanırım D’ESPAIRSRAY’in yaptığı bir turun isminden geliyor. İlk başta D’ESPAIRSRAY’i de düşünmüştük, ama vokalistimiz HIZUMI’nin boğaz hastalığı hala düzelmediği için, bunun zor olacağını düşündük. Daha sonra, Luv PARADE olarak yaptığımız etkinlikleri hatırladık ve HIZUMI’yi de projeye tasarımlarıyla dahil ettik. Bu şekilde oldu.

Peki, TAKA (defspiral)’nın Luv PARADE’e konuk vokalist olarak katılması nasıl oldu?

Karyu: Daha önce de konuk vokalist olarak bize katıldığı olmuştu. Ne kadar yetenekli olduğunu söylemeye bile gerek yok, o yüzden tekrar bizimle birlikte şarkı söylemesini istedik. 

ZERO: D’ESPAIRSRAY dağılmadan hemen önce son bir final konseri veremeyecek bir dönemdeydik. Ancak, bugüne kadar bizden desteklerini hiç esirgemeyen herkes için küçük de olsa bir şeyler yapmak istedik. O yüzden, o dönemde elimizden geleni yaptık. TAKA’dan yardım istedik çünkü o zamanlar zaten tanışıyorduk, ve uzun bir süre Amerika’da birlikte tur yaptığımız için bir bağımız da vardı.

TSUKASA: Birlikte Amerika’yı gezerken çok iyi arkadaş olmuştuk. O yüzden de, birinin yardımı isteyeceksek, o kişi TAKA olmalı dedik.

En son birlikte müzik yaptığınızdan bu yana epey zaman geçti, ama sahnede birlikte çalarken en çok keyif aldığınız şey nedir?

Karyu: Şu anki aşamada henüz müzik yapmadığımız için bilmiyorum. Şu an toplantı yapma aşamasındayız, ve her şey çok iyi gidiyor. O yüzden, içimde iyi bir his var.

ZERO: Belki birlikte saçma sapan şeyler yapıp eğlenmek olabilir.

TSUKASA: Bizim eşsiz özelliklerimizden biri her zaman sadece pozitifle sınırla olmayan her türlü duyguyla dolup taşıyor olmamız, ve bu oldukça ilginç bir his.

Canlı performanslardan önce mutlaka yaptığınız bir alışkanlık ya da ritüeliniz var mı?

Karyu: Son çare olarak en iyi performansıma ulaşabilmek için kendi kendine telkin yöntemini kullanıyorum.

ZERO: Meditasyon.

TSUKASA: Baterinin bagetlerini tersten tutup elimde döndürüyorum.

Luv PARADE 20 Haziran’da Spotify O-East’te DEVIL’S PARTY adında bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Konser aynı zamanda canlı olarak internette de yayınlanacak. Japonya’da olduğu halde konserlere katılamayacak olan, ya da yurt dışında yaşayıp Japonya’ya seyahat etme imkanı olmayan hayranlar için harika bir fırsat. Konserleri konser salonunda canlı olarak deneyimlemekle kıyaslandığında canlı streamler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Karyu: Tahmin edilebileceği gibi, streamlerdense, gerçekten orada olup konseri bizzat deneyimlemenin daha üstün olduğunu düşünüyorum. Ancak, artık canlı streamler sayesinde müziği ve konserlerin atmosferini hissetmek mümkün. Bir konserde asıl önemli olan şeyin o an gerçekleşen şeyleri izlemek olduğunu düşünüyorum, o yüzden canlı stream bile olsa oldukça keyifle izlenebileceğini düşünüyorum. 

ZERO: Konseri ekrandan izlediğiniz için bir konser DVD’si izlemekten pek bir farkı yok sanırım. Ancak doğrudan konser salonuna gelemeyecek olanlar için, gerçek zamanlı izlemelerine izin veren yeni bir yöntem olarak düşünülebilir. Yine de ben insanların bizi doğrudan konser salonunda izlemelerini tercih ederim tabii ki.

TSUKASA: Günümüzde konserleri canlı stream olarak izlemek normal hale geldi. Benim de THE MICRO HEAD 4N’S sayesinde bu deneyimi yaşamışlığım var. Bu yüzden, artık böyle bir çağda yaşadığımızı kabul ettim. Bizi görmeye gelmek istediği halde gelemeyen insanlar için inanılmaz bir teknoloji. Ancak, Luv PARADE, akustik vuruşlarını ve sahneden yansıyan heyecan ve gücünü sadece konser salonunda bizzat bulunarak deneyimleyebileceğiniz bir grup. O yüzden, konserlerimizi canlı olarak deneyimlemenizi tavsiye ederim, ancak canlı streamler aracılığıyla da konserlerimizin tadını çıkarmanın mümkün olduğunu düşünüyorum.

10 yıl öncesinde konserleri online izlemek mümkün olmadığı için okurlarımızın birçoğunun sizin konserlerinizden ne beklemeleri gerektiğini bilmediğini düşünüyoruz. Ne tür şarkıları çalıp, nasıl bir konser yapmayı planladığınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Karyu: Şu anki Luv PARADE cover şarkılara odaklanacak. Bu şarkıları da D’ESPAIRSRAY, ve TAKA’nın onunla ilk tanıştığımız dönemde üyesi olduğu The Underneath adlı grubun şarkılarından seçeceğiz. Şimdilik 2 adet cover şarkıyı kendimize özgü bir tarzda yeniden düzenledik. Bu yüzden, bu şarkılardan oldukça keyif alacağınızı düşünüyorum.

ZERO: 11 yıl önce, Luv PARADE olarak kendi sevdiğimiz şarkıları coverlardık. D’ESPAIRSRAY’in şarkılarını herkesin söylemesini istediğimiz için şarkıları sadece enstrümantal olarak çalıyorduk. Luv PARADE cover konseptli bir gruptu, bu sefer de tekrar her birimizin çalmak istediği şarkıları dahil ettik. Yine de, Karyu’nun bestelediği orijinal versiyonlarına dönüştü. O yüzden, bu şarkıları dinlemeyi dört gözle bekleyin. 

TSUKASA: Bizim tarzımız sevilen şarkıları tekrar düzenleyip, Luv PARADE tarzında çalmak. Son derece mükemmel bir şey dinleme fırsatı yakalayacağınızı düşünüyorum. 

O zamanlardan kalan şarkıları nasıl çalacağınızı hala hatırlıyor musunuz? Yoksa, etkinlikten önce o şarkıları tekrar öğrenmeniz gerekecek mi? 

Karyu: Performansımız sürekli olarak gelişiyor, o yüzden daha da üst seviyeye çıkacağımıza eminim.

ZERO: Bazı güncellemeler yapacağımızı düşünüyorum.

Hepiniz grup aktiviteleriniz, solo projeleriniz, ve oturum müzisyenlerinden oluşan gruplarınız gibi çeşitli etkinliklerle oldukça meşgulsünüzdür diye düşünüyoruz, ancak dinlenmek ve rahatlamak için neler yapıyorsunuz?

Karyu: Son zamanlarda eFootball oynamaya başladım. 

ZERO: Değişik aktiviteler denemenin benim için iyi bir ara olacağını düşünüyorum.

TSUKASA: House Paradise (Watanabe Atsushi no Tatemono Tanbō / 渡辺篤史の建物探訪; aktör Atsushi Watanabe’nin sunduğu rapor tarzında mimari bir televizyon programı) izleyip rahatlıyorum.

Röportajımızı bitirmeden önce yaklaşan konseriniz hakkındaki beklentileriniz ile birlikte, denizaşırı hayranlarınız için de bir mesaj alabilir miyiz?

Karyu: Şu anda herhangi bir grubun üyesi olmadığım için, hem Luv PARADISE ile birlikte hem de Karyu olarak müzikle ilgilenebiliyorum, ve bunun için minnettarım. Aynı zamanda, böyle bir etkinlik aracılığıyla müziğe yönelebildiğim için mutluyum. Bu başarılı olursa, gelecekte yurt dışında da böylesine bir etkinliğe ev sahipliği yapmak harika olur. Yani, bu seferki etkinlik sadece bir başlangıç. Umarım hem Japonya’daki hayranlarımız hem de denizaşırı hayranlarımız bu başlangıcı kaçırmadan izlerler. Ben de dahil olmak üzere konsere katılabilecek herkesle, ve canlı stream olarak da yayınlanacağı için konser salonuna bizzat gelemeyecek olanlarla da birlikte, harika anılar yaratacak, ve geçmişin de güzel anılarını hatırlatacak bir fırsat haline getirmek istiyorum. O yüzden lütfen bizi destekleyin! 

ZERO: Gerçekleştireceğimiz bu etkinlik, Luv PARADE merkezde olmak üzere, OFIAM, defspiral, ve Karyu’nun oturum müzisyenlerinden oluşan grubuna kadar uzanıyor. Bu etkinlikte yer alan her grup, kendilerini tamamen vererek, etkinliğe farklı boyutlar kazandırıyor. Başından sonuna kadar keyif alacağınız bir etkinlik olacağını düşünüyorum. Bu etkinliği online olarak da yayınlamamızın sebebi bu. O yüzden, lütfen yurt dışında da olsanız mutlaka katılın!

TSUKASA: Ben de 10 yıldan sonra ilk defa seslerimizi tekrar bir araya getirmeyi heyecanla bekliyorum. Agresif nüanslı, güçlü bir sesle sert bateri çalabilmenin Luv PARADE’e özgü olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, D’ESPAIRSRAY’i sevenlerin bu etkinlikten de oldukça keyif alabileceğini düşünüyorum. İleride tekrar denizaşırı ülkelere de gitmek istiyoruz, o yüzden lütfen bizi destekleyin!

(Interview execution date: 27th April)

Interview: Jenny
Translation: Gamze

Click on the picture to access the ticket for the streaming!
Luv PARADE OFFICIAL SITELuv PARADE OFFICIAL Twitter
Karyu OFFICIALKaryu OFFICIAL Twitter
Karyu OFFICIAL Instagram
THE MICRO HEAD 4N’S OFFICIALTHE MICRO HEAD 4N’S OFFICIAL Twitter
OFIAM OFFICIAL SITEZERO OFFICIAL, TSUKASA OFFICIAL Twitter

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

One thought on “BAND IN: Luv PARADE(Jun 2022)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s