Source: ACME OFFICIAL

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


5 years of ACME! We had the pleasure of celebrating this milestone together with the band and wanted to share our experience with you! Read about heir emotional 5th anniversary here and only here!ACME, 5. Yıldönümü turları “5EN5ATION”ın finalini 15 Mayıs’ta Shibuya CYCLONE’da gerçekleştirdi. Adına hayranların karar verdiği bu tur, Mayıs ayının başlarında başladı, ve Japonya’nın 4 büyük şehrini kapsıyordu. 

ACME, 2017’de CHISA (vokal; ex. DIV) ve SHOGO (gitar; ex. DIV) tarafından kuruldu. HAL (bateri; ex. ARTEMA) ve RIKITO (bas)’nun da katılmasıyla grup tamamlanmış oldu. Grubun, COVID-19 pandemisi başladığından beri 3. ve 4. Yıl dönümü turlarını iptal etmek zorunda kalması, 5. yıl dönümü turlarını ekstra özel kıldı. Yine de, pandemiye rağmen, ACME, denizaşırı ülkelerdeki hayranlarına ulaşmaktan asla vazgeçmedi.

Konser, ilk mini albümlerine de adını veren ve yüksek enerjili bir şarkı olan SENKOU ile başladı. Hayranlar hemen zıplamaya, headbang yapmaya ve ritme göre hareket etmeye başladılar. Sahne ışıkları ritme göre renk değiştirirken, grup üyeleri de varlarını yoklarını ortaya koyuyorlardı. Bir sonraki şarkı COME BACK TO YOU idi, ve CHISA inanılmaz sesi ve çığlıklarıyla izleyenleri büyüledi. Hayranlar bir kez daha hemen headbang yapmaya ve zıplamaya başladılar, ve grup üyeleri de onlara katıldı! Konserde bulunan herkesin ne kadar çok eğlendiği çok açıktı. Konser BARGUEST ile devam etti. Şarkının ortalarına doğru CHISA kalabalığa bir mosh pit oluşturmalarını işaret etti. Hayranlar bu isteği hemen yerine getirdi ve mosh pit’in içine giren bir grup seyirci daire şeklinde koşmaya başladı. Bu sırada CHISA da sahnenin ucuna oturmuş, elini uzatıp, mosh yapan grupla çak yaparak selamlaşıyordu. 

İlk MC molasında, CHISA hayranlara tur finaline geldikleri için teşekkür etti. SHOGO, HAL’ın Fukuoka konserinde, HEAVEN’S DOOR’u çalarken baterinin normalde kırması oldukça zor olan kısmını kırdığından bahsetti. CHISA, bugünkü konserde de bir şeyler kırmak ister misin diye sorduğunda, SHOGO gülerek “Bu sefer sorun olur. Bugün elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum” diyerek hem grup üyelerini hem de hayranları güldürdü. RIKITO tur finali için sert ve enerjik bir setlist hazırladıklarından bahsetti, ve tur finaline dair tek dileğinin hayranların konserde iyi vakit geçirmesi olduğunu söyledi. HAL da konsere gelen herkese teşekkür etti ve onlardan tek bir isteğinin olduğunu söyledi: Halen süren kısıtlamalar nedeniyle seyircilerin bağırması veya konuşması yasak olduğu için, seyircilerin ellerinden geldiğinde çok alkışlamaları. Son olarak, CHISA, bunun Tokyo’ya taşındığından beri herhangi bir grupta kaldığı en uzun zaman olduğunu söyledi, ve şu an sahnede birlikte durduğu bu üyelerle birlikte geçirdiği zamanın çok keyifli olduğunu ekledi. 

Konser bu ay dijital olarak yayınlanan HEAVEN’S DOOR ile devam etti. İzleyenler hemen kendilerini şarkıya kaptırarak zıplamaya başladılar. Neyse ki bu sefer hiç bir enstrümana zarar gelmedi! Konser, hiç kimseye dinlenme fırsatı vermeden sert ve enerjisi yüksek şarkılarla devam etti, ve hem izleyenler hem de grup üyeleri varlarını yoklarını ortaya koymaya devam ettiler. ADVENTURE TIME’dan sonra birkaç dakika ara verdiler, ve bu sırada CHISA gitarını hazırladı. Bu sırada, grup üyeleri konuşarak kalabalığı eğlendirmeye devam ettiler. CHISA, tur finali için mümkün olduğunca çok sayıda şarkı çalmak istediklerinden bahsetti. Gerçekten de konser boyunca tam 20 şarkı çaldılar! 

Konserin atmosferine çok uygun bir şarkı olan GIFT ile devam etmeden önce, CHISA, hayranlarına kendilerini 5 yıldır desteklemeye devam ettikleri için teşekkür etti. Şarkı boyunca bütün grup üyeleri gülümseyerek, ve konserde bulunan seyircilerin her biriyle tek tek göz teması kurarak, hayranlarına karşı duydukları minnetlerini iletmeye çalışıyorlardı. RE: performansından sonra, ACME tekrar bir MC arası verdi. Bu arada, grup üyeleri özellikle COVID-19 pandemisi sırasında kendilerini desteklemeyi hiç bırakmayan hayranlarına tekrar teşekkür ettiler. Ayrıca, bu dönemde yaptıkları çok sayıdaki online etkinlik sayesinde hem dünyanın her yerindeki hayranlarıyla bir araya gelebildikleri için hem de yeni hayranlarla tanışabildikleri için ne kadar mutlu olduklarını da dile getirdiler. Ayrıca, hayranlarına ek olarak, grup üyeleri olarak birbirlerine sahip oldukları için de ne kadar mutlu olduklarından bahsettiler. Final konserinde, ayrıca, henüz yayınlanmamış olan yepyeni şarkıları KAGARIBI’yi de ilk defa çalarak herkesi şaşırttılar! CHISA, KAGARIBI’nin, günümüzdeki, geçmişteki, ve gelecekteki hayranların hepsiyle bir araya gelme isteklerini temsil ettiğini açıkladı. Bu sırada, HAL aynı tur sırasında nasıl arka arkaya iki tane yepyeni şarkı besteleyip konserlerde çaldıkları konusunda bir şaka yaptı. Yepyeni bir şarkı olmasına rağmen hayranlar hemen ritme göre hareket etmeye başladı. Konserler için mükemmel bir şarkı olduğunu şimdiden söyleyebiliriz!

Konserin son şarkısı MELODY idi. Şarkıya başlamadan hemen önce grup üyeleri, hayranlarıyla birlikte daha nice yıldönümlerini kutlamak istediklerini dile getirdiler. Ayrıca, hayranlarına karşı hissettikleri sevgi ve minnet duygularını gösterebilmek için son şarkı olarak MELODY’i seçtiklerini söylediler. Gerçekten de, bütün üyeler nasıl hissettiklerini göstermek istercesine salonda bulunan her bir kişiyle tek tek göz teması kuruyor, izleyicilere gülümsüyorlardı. Ayrıca, bütün grup üyeleri CHISA ile birlikte şarkının sözlerine eşlik de ediyordu. 

Çoğu yüksek enerjili ve sert 20 şarkıdan oluşan oldukça yoğun bir konserdi. Bütün grup üyeleri konser sırasında hem fiziksel hem duygusal olarak ellerinden gelenin en iyisini yaptılar, ve doğal olarak konser sonunda biraz yorgun görünüyorlardı. Ancak, yine de seyircilere teşekkür etmek için zaman ayırdılar ve hatta sahneden seyircilerle birlikte bir selfie bile çektiler. HAL, hayranlara yeni şarkı hakkında ne düşündüklerini sorduktan sonra, yaklaşan Amerika ve Kanada turları hakkında konuştu ve hayranlarından kendilerini beklemelerini istedi. Tüm üyeler hayranlarla iletişim kurabilmek için olabildiğince uzun bir süre sahnede kaldı. ACME sonunda sahneden indiğinde, kalabalık ankor umuduyla salonda beklemeye devam etti. Grup üyeleri tam 20 şarkı çalmış olmalarına rağmen hayranlarının isteğini geri çevirmediler, ve sahneye geri döndüler. Hayranlarından tek bir şarkı isteği aldılar, ve hayranlar TEBANASHI RIDER’ı seçti. HAL, bu şarkıdan başka bir şarkı çalmayacaklarını belirtti. Hayranlar, bu ekstra şarkı için teşekkürlerini daha da çok zıplayarak, headbang yaparak ve mosh yaparak gösterdiler. Şarkı bittiğinde, grup üyeleri bir kez daha, sahnede uzun bir süre kalarak hayranlarla iletişim kurdu. Sonunda sahneden ayrılmadan önce CHISA defalarca “SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM” diye bağırdı. 

Konser büyük bir başarıydı! Hem hayranlar hem de grup üyeleri ACME’nin 5. yıldönümünü birlikte kutlayabildikleri için çok mutlu görünüyordu. Grubun hayranlarıyla iletişimi harikaydı, ve hayranlarını çok sevdikleri ve takdir ettikleri her hallerinden belliydi. Şahsen ben konserden oldukça keyif aldım. Hem grup üyelerinin hem de hayranların enerjileri o kadar yüksekti ki, konser sırasında heyecanlanmamak ya da kendini ritme kaptırmamak imkansızdı. MC araları da kah duygusal, kah komikti, ve oldukça ilginçti. ACME’yi henüz canlı olarak izlemediyseniz, kesinlikle tavsiye ederim! Sürekli olarak denizaşırı ülkelerde konser verme fırsatı arayan bir grup olduğu için, belki de yakın zamanda sizin ülkelerinize de gelebilirler! ACME’nin 5. yıldönümünü kutluyor, ve Amerika ve Kanada’daki konserleri için başarılar diliyoruz. ACME’nin gelecek aktivitelerini görmek için sabırsızlanıyoruz!

Report: Gamze
Translation: Gamze

Kagaribi【Streaming Services & Download】
■Release Date: 1st of June (2022)
■Content

  1. Kgaribi
    music.jp STORE / Spotify / Google Play Music / Amazon Music / LINE MUSIC etc.
Source: ACME OFFICIAL
ACME OFFICIALACME OFFICIAL TWITTER
YouTubeSpotify

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s