Source: Luv PARADE

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


After an interview with Luv PARADE we are back with a live report now! DEVIL’S PARTY was an event hosted by Luv PARADE and it’s former D’ESPAIRSRAY members Karyu, ZERO & TSUKASA. The event was emotional, nostalgic and everything you could wish for! Read our report here!Karyu (ex-D’ESPAIRSRAY/ Angelo) ve eski D’ESPAIRSAY üyelerinden ZERO (OFIAM/ THE MICRO HEAD 4N’s) ve TSUKASA (OFIAM destek üyesi/ THE MICRO HEAD 4N’s)’nın birlikte yer aldığı Luv PARADE, Devil’s Party adında bir etkinlik gerçekleştirdi. Bu etkinlik, 20 Haziran’da Spotify O-EAST’te gerçekleşti. Sahne alan grup üyelerine bakıldığında, tüm etkinlik eski D’ESPAIRSAY üyelerinin etrafında dönüyor gibiydi: OFIAM’dan ZERO ve destek üyesi olarak TSUKASA, Karyu Session band’den Karyu, ve defspiral’in vokalisti TAKA LuV PARADE’de konuk vokalist olarak bu etkinlikte sahne aldı.

Bu inanılmaz konseri izleme, ve sizlere aktarma şansını yakaladığımız için çok mutluyuz!

Konser ZAIKO üzerinden de canlı olarak yayınlandığı için konseri izlemiş olabilirsiniz, ama bu rapor konseri başka bir açıdan deneyimlemek ve konser anını yeniden yaşamak için büyük bir şans olabilir!

İlk grup olan OFIAM’la başlayalım.

OFIAM’ı henüz tanımıyorsanız eğer, onlarla yapmış olduğumuz röportaja da mutlaka bir göz atın!

OFIAM, sadece bir yan proje olarak başlasa da, grubun şarkıları ve sahne performansları oldukça profesyonel! Akustik bir grup olmalarına rağmen, vokal kısımlara da sahipler: bu kısımları ya ZERO seslendiriyor, ya da daha önceden kaydediyorlar. Performansları olağanüstüydü, grup üyelerinin hiçbiri yerinde durmadı. Tüm sahneyi kullanarak bol bol hareket ettiler, ve önlerindeki seyircileri de kendileri ile birlikte partiye katılmaları için motive ettiler. Özellikle MADARA (斑)’da SHUN. gitarını adeta konuşturdu. Grup, sahnedeki zamanını çok iyi kullandı, ve hiç dinlenmeden arka arkaya çaldıkları şarkıları oldukça enerjikti! OFIAM konserlerinin bir başka özelliği de arka plandaki ekranda şarkıların görselleştirmeleri. KOE (声) için kullandıkları görseller tek kelimeyle müthişti! Müziğe, anime tarzında, etkileyici ve çok güzel animasyonları olan bir şarkı sözü videosu eşlik etti. Bir sonraki şarkıya geçmeden önce, ZERO, D’ESPAIRSRAY dağılmadan önce son bir tur yapamadıkları için üzgün olduğunu, ve yapamadıkları o konseri, bu canlı performansla telafi etmek istediklerini söyledi. ZERO’nun vokalistlik görevini üstlendiği sonraki şarkı, D’ESPAIRSRAY’in KAMIKAZE’siydi. SHUN. ve kazuya başlangıçta yerlerinde durarak, sadece hızlı gitar notalarına odaklandıkları için biraz tereddütlü bir görüntü çizseler de, bir süre sonra tekrar sahneyi serbestçe kullanmaya başladılar. Bu şarkı tuhaf bir şekilde hem nostaljik hem de ferahlatıcı bir etkiye sahipti, ve kesinlikle OFIAM performansının en önemli parçasıydı!

Kişisel olarak, OFIAM’ın bir vokalisti olmamasına rağmen her zaman çok canlandırıcı bir performans sergileyebilmesini çok beğeniyorum. SHUN. ve ZERO’nun sırayla hem MC kısımlarının hem de vokallerin başına geçmesinin iyi anlamda çok farklı ve eşsiz olduğunu düşünüyorum!

Sırada vokalistliğini ryo (HOLLOGRAM)’nun ve, vuruşlarla piyano kısımlarını Yokoyama Kazutoshi’nin üstlendiği Karyu Session Band vardı. 

İlk şarkı olan HUG’dan itibaren grup her şeylerini ortaya koymaya başlamıştı. ryo ve Karyu tekrar tekrar sahnenin bir ucundan diğer ucuna koşuyor, ve ara sıra, sırt sırta vererek şarkıya devam ediyorlardı. Karyu hayranlarına daha yakından bakmak, ve onları performansın içine daha da çekmek için sık sık sahnenin ucuna yaklaşıyordu. Hayranlarıyla etkileşmekten ne kadar keyif aldıkları her hallerinden belliydi, ve şarkının sonunda ryo oldukça etkileyici bir brutal vokal sergiledi. İkinci şarkı daha yavaş başladı, ve gittikçe vahşi bir tempoya döndü. Konser salonunda bulunan herkes coşkuyla ritme uygun olarak hareket ediyordu. Şarkı ağır nefes efektiyle biterek, sonraki şarkı olan Marry of the blood’a geçiş yaptı. Bu şarkı aslında bestesi Karyu’ya ait olan bir D’ESPAIRSRAY şarkısı. Baterinin ilk vuruşlarının salonda yankılanmasıyla birlikte kalabalık çıldırdı. Karyu ve ryo, heyecandan yerinde duramayan hayranlarıyla birlikte zıplıyorlardı. Karyu, tüm yeteneklerini sergileyerek, şarkıyı harika bir gitar solosuyla sonlandırdı. MC esnasında Yokoyama, Karyu, ve ryo sırayla bu şarkıyı aslında Şubat ayında başka bir etkinlikle çalmayı planladıklarını, ancak ryo’nun o etkinlikten kısa bir süre önce hastalandığını, ve bu yüzden de ilk konserlerini Devil’s Party’e kadar ertelemek zorunda kaldıklarını anlattılar. ryo, hayranlarından istek olursa, bu seans grubuna devam edeceklerini açıkladı. MC arasından sonra, konsere ryo’ya yeteneklerini melodik kısımlarda sergileme imkanı veren Flash Dancers ile devam ettiler.

Sadece bir seans grubu olmasına rağmen, grup üyeleri, birbirleriyle iletişimi harika olan bir takım görüntüsü çiziyorlardı, ve enerjilerini ikinci kattan bile hissetmek mümkündü! Tüm grup üyeleri kendilerince hayranları onlarla partilemeye davet ediyordu. Bu seans grubunun gelecekteki işlerini görmek için sabırsızlanıyoruz!

Akşamın üçüncü perdesinde defspiral sahne aldı. Giriş müziğiyle birlikte, grup üyeleri teker teker sahneye çıkarken, hayranlar ellerini çırpmaya başladı. Bu perdenin ilk şarkısı olan AURORA başlar başlamaz seyirciler ellerini havaya kaldırdı. AURORA, sert vuruşları ve melodik kısımları çok iyi dengeleyen bir şarkı. Özellikle melodik kısımlarda TAKA’nın bir vokalist olarak ne kadar yetenekli olduğunu ilk elden deneyimleyebiliyordunuz. Her bir akoru yerinde ve oldukça netti. TAKA sahnede zıplamaya başlayınca, hayranlar da daha fazla yerlerinde duramayarak, ona katıldılar. Bir sonraki şarkıları, PULSE, RYO’nun olağanüstü bas solosuyla başladı. Şarkı, sadece bas dizeleri için bile dinlemeye değer! Bu şarkı sırasında, RYO, TAKA, ve MASATO sahnenin ucuna giderek hayranlarını daha da heyecanlandırdılar. Özellikle MASATO, RYO ile yer değiştirmeden önce performansına varını yoğunu dökerek, şarkıdan ne kadar çok keyif aldığını gösterdi. Normalde, THANATOS sırasında RYO hayranlarını bağırmaları için motive ederdi. Ancak, kısıtlamalar nedeniyle, konserlerde hayranların seslerini yükseltmelerine hala izin verilmiyor. Ancak, seyirciler ellerini havaya kaldırarak desteklerini göstermeyi ihmal etmediler. defspiral’e kısa bir süre önce katılmış olmasına rağmen, KAZUKI bateriyi öyle bir coşkuyla çalıyordu ki, sanki ikiden fazla kolu varmış gibiydi! TAKA’nın saniyeler içinde sesini güçlüden sakine çevirebilmesine çok şaşırdım. MASATO’nun gitar solosu parmak ısırttı! Kısa bir MC sırasında TAKA, dinleyicilere eğlenip eğlenmediklerini sordu. Ayrıca, KAZUKI’nin baterist olarak kendilerine henüz bir ay önce katıldığını söyleyip, artık dört üyeli yeni bir defspiral olduklarından bahsetti. defspiral, konsere HALO ile devam etti. Her iki şarkı da biraz da sakin şarkılar olmasına rağmen, özellikle sahne ışıkları TAKA’ya odaklandığında çarpıcı bir ambiyans yaratıyordu. Konseri sonlandırmadan önce defspiral, sadece hayranların değil, üyelerin de kendilerini ritme kaptırdığı bir şarkı olan IRIS’i çaldı, ve hareketsiz durmak imkansızdı! Şarkının bitmesine çok az bir zaman kala TAKA, hem hayranlarına teşekkür etmeyi, hem de tüm üyeleri tanıtmayı başardı. 

Kısa bir aradan sonra Luv PARADE üyeleri sahneye geri döndü, ve herkesi şaşırtarak Britney Spears’ın Toxic şarkısıyla konseri açtılar. Bu şarkıya headbang yapılabileceğini hiç düşünmemiştim, ama Luv PARADE sert sesleriyle bunu mümkün kıldı, ve hayranlar çılgına döndü! Her üç üye de tüm potansiyellerini ortaya koyarak, Toxic’e şaşırtıcı derecede çok yakışan karanlık bir versiyon yarattılar. Geri vokallerde Karyu’nun yer alması, bu pop şarkısını rock şarkısına dönüştürmek için mükemmel bir ek oldu. Sonraki şarkı yine büyük bir sürprizdi: Lady Gaga’dan Poker Face. Yine, normalde dans edilecek bir şarkı olmasına rağmen, seyircilerin tamamı TAKA’nın güçlü sesine headbang yapıyordu. Karyu ve ZERO da her saniyenin tadını çıkarıyor gibiydi. İki pop şarkısından sonra, sıradaki cover şarkı Nine Inch Nails’den The Hand That Feeds idi. Bu şarkı sırasında, grup üyeleri birkaç defa sahnenin ucuna kadar yaklaştı.

Bir sonraki MC oldukça duygusaldı, hem TAKA hem de TSUKASA, Luv PARADE olarak verdikleri son konserden bu yana 11 yıl geçtiğinden bahsetti. Grup üyeleri, özellikle uzun yıllar sonra ilk defa tekrar birlikte sahne alabilme fırsatı yakaladıkları için oldukça mutluydu. Ayrıca, bundan sonra da ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerine dair söz verdiler. 

Muhtemelen herkesin en çok heyecanla beklediği şarkı DEVIL’S PARADE’di, ve Luv PARADE beklentileri boşa çıkarmadı! Bu şarkıyı tekrar canlı dinleyebilmek oldukça nostaljikti, ve hayranlar adeta çıldırdı. 11 yıl sonra bir araya gelen üyeler de aynı enerji ve mutlulukla dolup taşıyordu. Bir sonraki şarkı, grubun en ikonik şarkılarından biri olan MIRROR idi. Tüm seyircileri şaşırtarak, arkadaki büyük ekranda birden üyelerin canlı videoları belirdi, ve hayranlar daha da çılgına döndü. Karyu sahnenin ucuna oturduğu sırada, hemen arkasında yüzünde kocaman bir sırıtışla ZERO belirdi. Şarkı bitmeden önce TAKA, ZERO, ve Karyu, baterist TSUKASA’ya dönerek şarkının bitişini daha da mükemmelleştirdi. Konserde çaldıkları bütün şarkılar sırasında üyeler sahnenin her yerini kullanıyorlardı, ve hem birbirleriyle hem de seyircilerle bol bol iletişime giriyorlardı. Üyelerin ne kadar mutlu ve minnettar olduklarını görmek beni derinden etkiledi. Üyeler sahneden ayrılmadan önce hayranlarına olan minnetlerini göstermek için defalarca eğilerek selam verdiler. Son olarak Karyu da sahneden iner inmez, hayranlar encore için ellerini çırpmaya başladılar.

Encore’dan önce, ZERO bir sonraki şarkı için fotoğraf ve video çekmenin serbest olduğunu söyledi. Japonya’daki konserler sırasında normalde fotoğraf veya video çekmek kesinlikle yasak olduğu için, hayranlar bu gecenin hatırası olacak kareler yakalama konusunda oldukça hevesliydi, özellikle de encore şarkısı DEATH POINT olduğu için! TAKA olmadığı için vokalsiz bir versiyondu, ama şarkı o kadar güçlüydü ki, neredeyse kimse vokalin eksikliğini fark etmedi. Karyu ve ZERO sırtlarını birbirlerine vererek enstrümanlarını çaldıklarında yine kocaman gülümsüyorlardı, ve bunu görmek oldukça duygulandırıcıydı. Şarkı bittikten sonra tüm üyeler tekrar eğilerek ne kadar minnettar olduklarını söyledikler. ZERO kesinlikle tekrar bir araya gelmek istediğini söyledi. Konsere katılan tüm üyelere de teşekkür ettiler, ve böylece konser sona erdi. 

Onca yıldan sonra Karyu, ZERO, ve TSUKASA’yı tekrar hep birlikte aynı sahnede D’ESPAIRSRAY şarkıları çalarken görmek çok etkileyiciydi, ama bu kadar çok müzisyenin ortak bir proje için aynı sahneyi paylaştığını, ve birlikte eğlendiklerini görmek daha da harikaydı. Tüm gruplar baştan sona inanılmaz gösteriler sergilediler. Gruplar üye sayıları açısından oldukça farklı, ve hatta kısmen vokalsiz de olsa, genel konsept çok iyi düşünülmüş ve koordine edilmişti. Gelecekte de bu tür etkinliklerin daha çok gerçekleşmesini diliyoruz!

Report: Jenny & Chris
Translation: Gamze

Source: Luv PARADE
Luv PARADE OFFICIAL SITELuv PARADE OFFICIAL Twitter

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s