Source: G.L.A.M.S OFFICIAL

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


MIKARU from G.L.A.M.S barely returned from the EU, but the next gig in the USA is already around the corner! Read all about his last tour and what to expect from his next show in our interview! But be careful you might get eaten…

Röportajımıza katıldığınız için teşekkür ederiz. Öncelikle, Japonya’ya hoşgeldiniz! Geçtiğimiz günlerde Avrupa Turundan döndünüz, değil mi? Umarız Avrupa’da iyi vakit geçirmişsinizdir.

Ben teşekkür ederim! Hoş bulduk!! Avrupa’da yine gerçekten harika bir hafta daha geçirdim. Avrupa’ya en son iki yıl önce gitmiştim. Yeniden hayata dönmüş gibi hissediyorum. “Mikaru’nun yeniden uyanışı” diyebilirsiniz.

Polonya’nın en büyük Japon pop kültür etkinliği olan Magnificon’da sahne aldınız. Konser nasıl geçti?

Konser çok eğlenceliydi! Yurt dışında verdiğim en son konserin üzerinden 2 yıl geçtiği için konser öncesinde biraz gergindim. Ama konser başlar başlamaz, gerginliğim hep uçup gider. Mekandaki insanların yaklaşık %20’sinin beni tanıdığını söyleyebilirim. Yani, tabii ki, çoğu kişi beni tanımıyordu. Ama, enerjilerini hissedebiliyordum– oldukça sıcak bir konser oldu! Mekanda bulunan herkesle adeta bir olduk! Kalabalığın ne kadar çok eğlendiğini görünce ben de daha da enerjik ve heyecanlı hissetmeye başladım! O kadar ki, o kalabalığın içindeki herkesi yiyecektim!!

Hayranlarınız, ayrıca, sizinle tanışıp selamlaşma fırsatı buldu. Konserler sırasında hayranlarla artistler arasında kaçınılmaz bir mesafe oluyor. Hayranlarınızla birebir tanışmak nasıldı? Sizde güçlü bir izlenim bırakan bir şey oldu mu?

Benimle hayranlar arasında mesafe mi olacak? İmkanı yok; hatta birbirimize o kadar yakınız ki aramıza incecik bir saç teli bile giremez. Biz kaynaşarak tek bir varlığa dönüştük. Ben sizim, siz de bensiniz.

Paris’e de gittiniz, ve gezi sırasında çektiğiniz birçok fotoğrafı internette paylaştınız. Paris’te en çok sevdiğiniz şey neydi?

Paris manzaralarını seyrederken bira içip, dünyanın en iyi sosuyla servis edilen etin üzerine çikolatalı kek yedim. Bu sırada da, Polonya’daki konseri düşünüp, ertesi günkü Liege’deki konserinin nasıl olacağını hayal ettim. Harika bir zaman geçirdim. Ama sizler (hayranlar) de yanımda olsaydınız, daha da mükemmel olabilirdi.

Aslında sadece 2 yıl önce G.L.A.M.S ile TWILIGHT AFTER THE RAIN EURO TOUR 2020 turunuz için Avrupa’ya gitmiştiniz, ve COVID-19 salgını nedeniyle 4 konserinizi iptal etmek zorunda kalmıştınız. Pandeminin başlamasından bu yana birkaç yıl geçti, ama birçok Japon sanatçı hala yurtdışına gitmekte tereddüt ediyor. Ancak, siz, hızlı bir şekilde yurtdışında konser vermeye geri döndünüz. Neden böyle bir karar aldınız?

Etkinliği düzenleyen High Feel isimli şirketin patronu benimle iletişime geçti. Kendisiyle 10 yılı aşkın bir süredir arkadaşız. Beni bir ay sonra gerçekleşecek bir etkinlik için aradığında aslında biraz geç bile kalmıştık. Normalde, çok fazla tanıtım faaliyeti yapılması gerektiği için, denizaşırı turları en az yarım yıl önceden planlamaya başlarsınız. Ama bizim konuşmamız şöyle geçti:

Patron: “Önümüzdeki ayın sonunda Polonya’da Magnificon adlı bir etkinlik var. Sahne almak ister misin?”
Ben: “Evet! İsterim!”

Böylece bitti. Biraz zaman geçtikten sonra…

Ben: “Madem Avrupa’ya gidiyorum, özel bir solo konser de ekleyelim!”
Patron: “Olur, ekleyelim!”

Her şey böyle kararlaştırıldı. Oldukça basit! Ve de hızlı!

Sadece Avrupa’ya gitmekle kalmadınız, yakın zamanda Amerika’ya gidiyorsunuz. Hayranlarınızın bu konuda çok heyecanlı olduklarına eminiz. ABD’deki konserinizden beklentileriniz neler? Ve hayranlarınız nasıl bir konser beklemeli?

Her gün ABD’deki konserimi düşünerek heyecanlanıyorum. Şimdiden konserin nasıl olacağını aklımda bütün ayrıntılarıyla canlandırabiliyorum. Konserime gelmezseniz, kaçırdığınız için pişman olacaksınız, garanti veriyorum. Mükemmel bir ilk tur olacak!!!

ABD’deki hayranlarınızla buluşmak dışında yapmak için özellikle sabırsızlandığınız bir şey var mı?

Washington’ın şehir manzarasını izlemek istiyorum. Birçok Amerikan filmi izliyorum. Bu filmlerin birçoğu Washington’da geçiyor, o yüzden bu manzarayı nihayet kendi gözlerimle görmek için sabırsızlanıyorum. 

Size şarkı prodüksiyon sürecinizle ilgili de birkaç soru sormak istiyoruz. Solo artist olarak enstrümanlar da dahil olmak üzere tüm şarkılarınızı kendiniz mi yazıyorsunuz?

Enstrümental her bir kısım için farklı bir kişiyle çalışıyorum. Gitar kısımları için bir gitarist, ve bas kısımları için bir bas gitarist. Bateri içinse genellikle bir baterist kiralıyorum. Kendim de koro kısımlarından ve synthesizer klavyeden sorumluyum. Şarkının kompozisyonu ve cümlelerine gelince, her şeye Yudai ve ben karar veriyoruz. G.L.A.M.S’in müziğinin ana bestecileri Yudai ve benim. Bu sefer birlikte gideceğiz çünkü şarkılarımızla ilgili bilinmesi gereken her şeyi ikimiz biliyoruz. Bestelediğimiz şarkılar çocuklarımız gibi.

Pandemi başladığından beri live stream konserler oldukça popülerleşti. Siz de denizaşırı hayranlarınız için live stream konserler yapıyorsunuz. Bundan sonra da bu konserleri yapmaya devam edecek misiniz?

Live stream konserlerin harika olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra da yapmaya devam etmeyi planlıyorum. Ülkeler arasındaki saat farklarından dolayı düzenli olarak yapmak kolay olmasa da, izleyen birileri olduğu sürece yapmaya devam edeceğim. Yapmazsam ölürüm. Konserler olmadan yaşayamam.

Müziğin yanı sıra resim de yapıyorsunuz ve bir mücevher markanız da var. Bu üç şey için nereden ilham alıyorsunuz?

Temel olarak müziğimle aynı. Kendim görmek istediğim şeyleri yaratıyorum. Ne tür bir resim görmek istediğimi ya da ne tür mücevherlere sahip olmak istediğimi düşünüyorum, ve hayalimde canlanan şeyi gerçeğe dönüştürüyorum. Son zamanlarda müzik yapmakla çok meşgulüm, bu yüzden resim ve mücevher yapımına çok zaman ayıramadım ama mevcut albüm prodüksiyonumun iş yükü azaldığında tekrar başlamak istiyorum.

Birçok farklı projeyle uğraşıyorsunuz, ama bazen ara vermek de önemli, öyle değil mi? Rahatlamak için ne yapıyorsunuz?

Dinlenme zamanım mı? Tavşanıma sarıldığımda kendimi çok rahatlamış hissediyorum. MiMi adında bir tavşanım var ve şu an ikimiz birlikte yaşıyoruz. Onu evladım gibi seviyorum. Bunun dışında çok fazla film ve anime izliyorum. Bir şeyler izlerken, izlediğim o şeyin dünyasına tamamen kendimi kaptırıp, gerçek dünyayı unutabiliyorum. Hem iyi bir ritim değişikliği de oluyor.

Röportajımızı sonlandırmadan önce, denizaşırı hayranlarınıza bir mesajınız var mı?

Öncelikle benimle bir röportaj yaptığınız için teşekkür ederim. Bu G.L.A.M.S’in ilk unutulmaz röportajı! Otakon’a katılacak olan herkese: ben de orada olacağım!! Mikaru orada olacak!! Tarihte yeni bir sayfanın yazıldığına tanık olacaksınız! Gelin birlikte bir efsane yaratalım! Lütfen o zaman kadar sağlığınıza dikkat edin! Bol bol yemek yiyin, uyuyun ve bol bol kan üretin ki akşam yemeği niyetine sizi yiyebileyim! Etkinlik alanında görüşmek üzere!

Interview: Chris
Translation: Gamze

G.L.A.M.S OFFICIALMikaru Twitter
YouTubeApple Music

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s