It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!


Popular in Japan and outside of it, LM.C caught the hearts of their fans in the whole world! The show was postponed 3 times, but it was worth the wait!
3 did the charm; they presented us with a night we will never forget and we want to share this experience with you!LM.C‘yi 2012’de gerçekleştirdikleri STRONG POP dünya turu sırasında Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika ve Avrupa’da sahne aldıkları eski günlerden hatırlayanlar var mı? Aslında, vokalist maya ve gitarist Aiji’den oluşan bu rock ikilisi hala müzik sahnesinde oldukça aktif. 2006 yılındaki çıkışlarından bu yana, ikili, pop-punk, pop-rock, elektro-pop, rap-rock ve hatta hard-rock gibi çeşitli türlerden şarkılar yayınlayarak şöhret basamaklarını tırmandı. 2012’de oldukça ünlü olan Nippon Budokan’da konser verdiler. Daha sonrasında yurt dışında da aktif olarak konser vermeye  başladılar.  LM.C, 2022’nin 6 Nisan’ında yayınladıkları 8. albümleri KAIBUTSUEN  (怪物園) adlı albümlerini tanıtmak için, Mart ayında bu albümleriyle aynı adı taşıyan bir tura başladı. Aslında Nisan’da bitmesi planan turun finali bazı şanssızlıklar nedeniyle iki defa ertelenmek zorunda kaldı: birincisinde maya (vo.)’nın Covid-19 testi pozitif çıktı, ve ikincisinde Aiji (gt.) ani işitme kaybı yaşadı. Neyseki, Aiji’nin durumu düzeldi ve LM.C nihayet tur finalini 1 Ağustos 2022’de Tokyo Shibuya’daki duo MUSIC EXCHANGE’de gerçekleştirebildi. 

İkilinin ünlü logosu (içinde LM.C yazan küpeli bir tavşan) ile dekore edilen sahne, destek üyeleri olan baterist Ishii Yuya ve bas gitarist mACKAz’in sahneye çıkmasıyla birlikte renkli ışıklarla aydınlandı. Daha sonra sırayla Aiji ve  maya da sahneye çıktı. Hayranlar grup üyelerini alkışlayarak karşıladı. Bazı hayranlar parlayan çıngıraklar sallıyorlardı. maya ve Aiji sahneye yeni kostümleriyle çıktılar: kollarından ve pantolonlarından sarı kayışlar sarkan siyah kıyafetler. Hayranlar grubu selamladıktan sonra, ikilinin 8. albümlerinden bir parça olan Elephant in the Room’un ilk vuruşları mekanda yankılanmaya başladı. Aiji, şarkının karanlık ve gizemli atmosferini güçlendirecek şekilde yüzünde oldukça ciddi bir ifadeyle gitarını çalarken, hayranlar da ritme uygun olarak ellerini çırpıyorlardı. Ağır gitar rifflerinin iyice artırtığı bu karanlık atmosfer, ikinci şarkı Valhalla‘nın ikinci yarısına kadar devam etti. Bu şarkı, daha çok pop tarzındaki melodisiyle tanınan LM.C’nin sert ve yoğun şarkılara da başarıyla imza atabildiğini kanıtlıyor. Şarkı ilk nakarata ulaştığında rock tarzındaki ezgiler daha da hareketlendi ve maya parlak bir gülümsemeyle sahnede dans ederken, Aiji de şarkının ortasında oldukça etkileyici bir gitar solosu çaldı.

İkilinin henüz sadece iki şarkı çalmış olmalarına rağmen hayranlar heyecanlarını bastıramayıp, alkışlar içinde grup üyelerinin isimlerini haykırmaya başladılar. Hayranların heyecanını gören maya akşamın ilk MC arasını verdi. “Merhaba! Biz  LM.C! Kendinizi aşırı zorlamak zorunda değilsiniz, ama aynı zamanda kendinizi tutmak zorunda da değilsiniz – lütfen çok iyi bir zaman geçirin ve doyasıya eğlenin!” dedikten sonra üçüncü şarkı olan DOUBLE DRAGON’a geçtiler. Bu sözler atmosferi aydınlattı ve hayranlar maya’yla birlikte “Wowowwowowowow” diye şarkı söylemeye başladılar. Gösteri yeni başlamıştı, ancak hem grup üyelerinin hem de hayranların ne kadar eğlendikleri çok açıktı. Panic Time sırasında maya, mikrofonun direğini kalabalığa doğru tutarak dans etti. No emotion sırasındaysa, doğrudan mikrofonunu hayranlara doğru tutarak daha yüksek sesle şarkıya eşlik etmeleri için onları teşvik etti. 

Konserin balad kısmının başlayacağını gösteren yağmur sesleri çalmaya başladığında sahne mavi ışıklarla boyandı. Gerçekten de, sıradaki şarkı LM.C’nin en yeni albümlerinden balad bir parça olan Lost Summer’dı. Bu şarkı, 2020’de başlayan pandemi nedeniyle hayatını kaybedenler için bir saygı duruşu niteliğindeydi. Aiji duygusal gitar rifflerini çalmaya devam ederken maya da mikrofonu her iki eliyle de sıkıca tutarak oldukça tutkulu bir şekilde şarkıyı söylüyordu. Bu duygusal sahneyi bir süre devam ettirerek yine bir başka melodik balad olan CAMPANELLA’yla devam ettiler. Bu şarkıyı en yeni albümlerine dahil etmeden önce dijital bir single olarak yayınlamışlardı. Kalabalık bu duygusal balad performansından adeta büyülenmiş gibiydi, ve şarkının sonunda gruba olan sevgilerini büyük bir alkışla gösterdiler. 

Daha sonra, maya seyircilere bir kez daha seslendi, ve “İyi misiniz? Sesinizi sonuna kadar kullanıyor musunuz? Ben gerçekten çok mutluyum, özellikle de dün bu sahnede doğum günümü kutlayabildiğim için” diyerek seyircileri selamladı. Kalabalıktan “doğum günün kutlu olsun” sesleri yükseldi. “Dün itibariyle konserlerde bağırmanıza ve çığlık atmanıza tekrar izin verilmeye başlandı. Bu durum sadece Tokyo’daki bazı mekanlarla sınırlı olsa da, yine de çok mutluyum” diyen maya, sözlerine şöyle devam etti: “Doğum günümde hepinizin benim için doğum günü şarkısı söylemesi beni çok duygulandırdı. Bir dakika ya… Habire doğum günümden bahsediyorum, değil mi? Çok özür dilerim.” Daha sonra güldü, ve hayranlar da onunla birlikte güldüler. Daha yeni özür dilemiş olmasına rağmen maya sıradaki şarkılara geçene kadar doğum gününden bahsetmeye devam etti. İkili şu şarkılarla devam etti: MONROEwalk, Montage, Happy Zombies, ve seyircileri trans halinden çıkardı. Bir başka MC arasında maya hislerini hayranlarla paylaştı ve “Çok iyi zaman geçiriyorum, teşekkür ederim. Konser sizin için de eğlenceli geçiyor mu?” diye sordu. Hayranlar “Evet, çok eğleniyoruz!” diye bağırdılar, ve kalabalığın içinden gelen belirgin bir erkek sesi herkesi güldürdü. 

maya, grubun yaklaşan 15. yıldönümü hakkında konuşmaya devam etti, ve bundan sonraki adımları için çok heyecanlı olduğunu söyledi. “Bundan sonra da hep şarkı söylemeye devam edeceğim, ve bizi destekleyen ve konserlerimize gelen herkese şarkılarımızı dinlerken ağlamak isterlerse içlerinden geldiği gibi ağlayabileceklerini söyleyeceğim” dedi. Hemen sonrasında da, Nagoya konserinde maske takmasına rağmen hüngür hüngür ağlayan bir hayran olduğunu anlattı. Oldukça hüzünlü bir olay olmasına rağmen maya “Neden o kadar çok ağladığını hala bilmiyorum. Belki de konserin sonunda çaldığımız şarkı yerine başka şarkı duymak istiyordu” diyerek bunu komik bir şeye dönüştürmeyi başardı. Hayranlar yine gülmeye başladılar. maya MC’yi bitirirken “Benimle biraz daha kalır mısınız? Şimdi konuşmayı bırakacağım çünkü söylemek istediğim her şeyi şarkılarımız zaten söylüyor. Bu yüzden duygularımızı geleceğe bağlayabilmek için tutkuyla şarkı söyleyeceğim” dedi.

maya (Vo.)

Bir sonraki şarkı olan End of the End, bu konserde ikilinin en yeni albümlerinden çaldıkları en son, ve belki de en sert şarkıydı. Hayranlar sert gitar rifflerine yumruklarını sallıyorlardı. LM.C, hayranların favorisi, ve nostaljik bir şarkı olan The LOVE SONG’a geçince ortam daha da ısınmaya başladı. Hayranlar, grup üyeleri müziği kısıp nakaratı hayranlara söyletene kadar zıplamaya, alkışlamaya ve yumruklarını sallamaya devam ettiler. Konserlerde hayranların bağırıp, şarkıya eşlik etmelerine izin verilmesinin üzerinden oldukça uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen hayranlar şarkı sözlerini hiç tereddüt etmeden doğru bir şekilde söylediler, ve grup üyeleriyle adeta bütünleştiler. Bu kesinlikle gecenin en güzel anlarından biriydi. LM.C, hayranlarının bir saniye bile dinlenmesine vakit vermeden, konser salonunu kelimenin tam anlamıyla bir diskoya çevirecek bir elektro-pop şarkısı olan Chameleon Dance (Ç.N. Bukalemun Dansı) ile devam etti. Şarkının ismine uygun olarak sahne kırmızı, yeşil ve pembe ışıklarla renk değiştirirken, maya “Varınızı yoğunuzu ortaya koyun! Bundan sonra visual kei’i de canlandıracağız! Zıplayın! Zıplayın!” diye bağırıyordu. Şarkının sonunda LM.C’nin The BUDDHA da dahil olmak üzere iki şarkı daha çalacağının sinyalini verdi. 

Herkes bir sonraki şarkının son şarkı olmasını beklerken, maya “Son şarkıdan önce bir şarkı daha yapalım mı?” diye sordu. İkilinin en ikonik şarkılarından biri olan OH MY JULIET’in hızlı riffleri salonda yankılandı. Kalabalık şarkıyı tanıyınca heyecandan çıldırdı, bazı hayranlar inanamıyormuşcasına ellerini yüzlerine kapattı. Birkaç hayran headbang yapmaya başladı ve saçlar her yerde uçuşuyordu. Ardından, maya da headbang yapmaya başladı ve bütün şarkıyı hayranlarla birlikte söyledi. LM.C’nin en sevilen şarkılarından oluşan nostaljik yolculuk PUNKY❤️HEART ile devam etti. Bu şarkının neşeli melodisi salonu doldurunca maya iki elini başının üzerine kaldırıp kalp işareti yaptı. “Bu, sadece burada görülebilecek türden bir manzara!” diyerek zıplayan hayranları övdü. Son nakarata gelince maya “Sıra sizde!” diye bağırdı, ve hayranların son nakaratı tekrar söylemeleri için müziği durdurdu. Sahnenin solunda ve sağında beliren pembe ve beyaz çizgili büyük bayraklar herkese ikilinin PUNKY❤️HEART’ın müzik videosundaki kıyafetlerini hatırlattı. Bütün akşam birlikte şarkı söyleyerek güzel anılar yarattıktan sonra, hayranlar artık kendilerini tutamamaya başladılar ve şarkının sonuna kadar headbang yapmaya devam ettiler. 

Konserin biteceğini düşünen hayranlar, maya bir şarkı daha çalmaya karar verince şaşırıp bir an hareketsiz kaldılar. Seçilen şarkı HOSHI NO ARIKA (星の在処。-ホシノアリカ-) oldu. Sözleri ikilinin sadece şöhrete yükselişini değil, aynı zamanda kendileriyle aynı çağda bulunan hayranlarına duydukları minnetini de anlatan bir şarkı. Gerçekten de akşamı bitirmek için mükemmel bir şarkı. Aiji’nin yanı sıra baterist Ishii Yuya ve bas gitarist mACKAz da sahnenin ortasına gelerek maya’ya katıldı ve enstrümanlarını birbirlerine gülümseyerek çaldılar. Bu sırada hayranlar da yumruklarını olabildiğince hızlı bir şekilde sallıyorlardı. maya “Teşekkürler Shibuya!” diyerek şarkıyı bitirdi ve birlikte çaldığı üyeleri tanıttı: “Bateride Ishii Yuya, bas gitarda mACKAz, gitarda hepimizin geri döndüğü için çok mutlu olduğumuz Aiji ve son olarak… ”, kendini işaret ederek, “Süper vokal maya!” Salonda alkış tufanı koptu. 

LM.C Twitter

Son olarak, Aiji ve maya hislerini paylaşmak için bir kez daha kalabalığa döndü. İlk olarak sözü Aiji aldı: “Bugün geldiğiniz için çok teşekkürler. Mevcut durum göz önünde alındığında, artık konser yapabilmek eskiden olduğu kadar alışılmış bir şey değil. Bu yüzden, bugün, bana konserlerin ne kadar ne kadar özel olduğunu hatırlattı. Tur finalini yapıp yapamayacağımızdan pek emin olamadığımız bir dönem olsa da, bu tur bana gerçekten çok önemli bir şey öğretti: pes etmemek. Şimdiden on beşinci yılımızda olduğumuz düşünülürse bu çok önemli bir ders. LM.C olarak yola devam ettiğimiz için bu dersi öğrenebildim. Konserin tarihi değiştiği için bugün gelemeyen birçok hayranımız olduğundan eminim. Bu yüzden, lütfen arkadaşlarınıza LM.C’nin hala burada olduğunu ve onları her zaman beklediğini söyleyin. LM.C’nin her yerde patlamasını istiyorum! Birlikte patlatalım. Teşekkürler!” Daha sonra sözü maya aldı: “İyi vakit geçirdiniz mi? Bu tur sırasında birçok şey yaşadık, ve eminim  bundan sonra da önümüze birçok zorluk çıkacaktır, ama her zaman elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Yine böyle bir araya gelebilmek dileğiyle! Sağlıklı kalın!” Bu sözlerle maya ve diğer grup üyeleri sahneden ayrıldı. 

Tur finali büyük bir başarıydı. LM.C başından sonuna kadar çok güçlü bir performans sundu ve katılan herkesi nefes nefese bıraktı. Her bir şarkıda ikili, bir müzik tarzından diğerine, sert rifflerden duygusal baladlara, dans müziğinden klasik rock’a geçebilme yeteneklerini gösterdi. Onları en son 10 yıl önce izlemiş biri olarak, LM.C’nin ne kadar çok yol aldığını gördüm. Şahsen, karanlık, sert şarkılarla başlayıp, sonrasında daha neşeli şarkılara geçiş yapıp son olarak en sevilen şarkılarıyla konseri bitirmelerini çok beğendim. Son olarak, hayranların şarkılara eşlik ettiğini görmek beni çok duygulandırdı. 3 yıldır ilk defa bir grubun hayranlarıyla birlikte şarkı söyleme fırsatını bularak bağlarını güçlendirebildiklerine tanık oldum. Tam da bu yüzden, bu konser bana dünyanın pandemi başlamadan önceki haline geri dönebileceği konusunda umut verdi. LM.C’nin de yakında denizaşırı hayranlarıyla tekrar bir araya gelebileceğini umuyoruz, ve bir bukalemun kadar değişken olan bu grubun bize gelecekte neler göstereceğini merakla bekliyoruz. Son olarak, eski hayranlara bir mesajımız var: LM.C hala buralarda, ve ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Bu yüzden yeni albümlerini mutlaka dinleyin! LM.C’yi henüz keşfetmemiş olanlar içinse, bu raporun size onlar hakkında bir fikir verdiğini ve LM.C’nin müziğine bir göz atacağınızı umuyoruz.

Report: Tiffany
Translation: Gamze

LM.C OFFICIALLM.C TWITTER
SpotifyApple Music

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s