Source: JILUKA & ACME Official

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

A combination made to go wild! There wasn’t even one person in the audience who didn’t headbang to the heavy, dark and emotional songs these bands presented.JILUKA ve ACME ilk two-man (iki kişilik) gösterilerini 10 Eylül 2022’de SHIBUYA CYCLONE’da gerçekleştirdiler. Biz de, tabii ki, bu fırsatı kaçırmadık ve bu vesileyle bir live report (konser raporu) yazmak istedik!

Her iki grup da daha önce bizimle yakın bir şekilde çalıştı ve yabancı hayranlarına ulaşmak için her fırsatı kullandı. JILUKA ve ACME, “canlı performans grupları” olarak adlandırdığımız gruplardan. Her zaman planlanmış konserleri var ve neler yapabileceklerini göstermeye hazırlar! Bu konser raporuyla, gösteri sırasında hissettiğimiz o inanılmaz enerjinin en azından bir kısmını sizlere aktarabileceğimizi umuyoruz.

Picture: RINA ASUKAI

ACME, konsere melodik ama çok etkileyici bir şarkı olan Come Back to You ile başladı. CHISA (vo.) “I come back to you” (Ç.N. Sana geri dönüyorum) kısmında hayranlarına yoğun bir şekilde baktı ve onlara şakacı bir şekilde göz kırptı. Sırada ROTTEN ORANGE vardı, ve bu şarkı boyunca RIKITO (ba.) sahnenin en kenarına kadar giderek, oldukça yüksek tempolu ve büyüleyici bir bas gitar gösterisi yaptı! RISING SUN sırasında, CHISA yüksek tonlardan derin hırlamalara kolaylıkla geçiş yaptı. Bu arada, seyirciler de ritme ayak uydurarak gruba destek veriyorlardı. Şarkı, baterist HAL‘ın son vuruşlarıyla sona erdi, ve grup, JILUKA ile ilk kez two-man (iki kişilik) bir şov yaptıklarını anlattıkları küçük bir MC arası verdi. Geçtiğimiz günlerde, JILUKA, ACME’nin her pazar sunuculuğunu yaptığı radyo programına da çıktı, ve o programda görünüşe göre birçok şey oldu. Ancak, hayranlar bu iki grubun kombinasyonunu beğendiyse, belki birlikte performans yapmaya devam ederler!

Picture: RINA ASUKAI

MC’den sonraki şarkı, atmosferi tamamen değiştirdi; hem rap hem de caz unsurları içeren eğlenceli bir şarkı: ENCHANTED. Şarkı daha yavaş bir tempoya sahip olduğu için hayranlara nefes alabilmeleri için küçük bir mola fırsatı vermiş oldu. Ama gerçekten çok kısa bir araydı bu. Sonrasında ise, hemen, WALK ile güçlü bir şekilde devam ettiler. Sahnenin arkasından gelen beyaz ışık, sisle birlikte sahneyi gizemli bir atmosfere boğdu. Ancak bu uzun sürmedi, çünkü hayranlar şarkının ilk vuruşlarıyla güçlü bir şekilde head bang yapmayan başladılar ve bir sonraki MC’ye kadar hiç hız kesmeden devam ettiler; tüm mekan çılgınca etrafta uçuşan dalgalı bir saç denizi gibi görünüyordu.

Picture: RINA ASUKAI

MC sırasında CHISA, hayranlara eğlenip eğlenmediklerini sordu, ve izleyicilere Kasım ayının ortasında başlayacak yeni tek kişilik turlarında çok sayıda konser vereceklerini söyledi. Bu arada, tur finali yine SHIBUYA CYCLONE’da olacak! Performanslarının son bölümüne devam etmeden önce, JILUKA‘nın provalar sırasında bile her zaman çok profesyonelce çalıştığını paylaştılar. Bu nedenle de geride kalmamak için performanslarını %100 seviyede tutmaları gerektiğini de eklediler! Ve sonrasında, KAGARIBI ile devam ettiler. CHISA şarkının sözlerini o kadar duygusal söylüyordu ki, etkilenmemek elde değildi. Seyirciler bu inanılmaz performansa el çırparak destek verdi. Aydınlatma, daha agresif bölümlerde daha koyu ışıklı iken, duygusal bölümlerde daha parlak bir ışıkla atmosfere özel bir nüans ekledi. ADVENTURE TIME (Ç.N. Macera Vakti), hayranlara adına uygun bir deneyim yaşattı. Sarı spot ışıkları mekanda geziniyordu, seyirciler heyecanla ellerini çırptı ve grup hayranları daha yükseğe zıplamaları için motive etti! Şarkının öne çıkan kısmı ise hiç şüphesiz, SHOGO‘nun etrafında dans eden beyaz spot ışıklarının eşlik ederken çaldığı muhteşem gitar solosuydu. Sadece kulaklar için bir şölen değil, aynı zamanda görsellik açısından da muhteşemdi! Hayranlar arasında iyi bilinen ve popüler bir şarkı olan ZESSHOU OUKA (絶唱謳歌) ile performanslarını bitirdiler ve konser salonundaki manzara tek kelimeyle muhteşemdi! Seyircideki herkesin, koroya göre uyum içinde salladıkları için bir yelpazesi vardı.

Picture: RINA ASUKAI

Bu grubun konserine daha önce de birçok kez gitmiş olmama rağmen, her seferinde performanslarının duygusallığı karşısında etkileniyorum. Şarkılarına ve hayranlarına olan bağlılıkları her konserde açıkça görülüyor, bu da deneyimi çok daha değerli kılıyor. Bunu bizzat deneyimlemek için sadece bir konserlerine gitmenizi tavsiye edebilirim – pişman olmayacaksınız!

Konserin ikinci kısmında sahneyi JILUKA aldı. 

Perde açılıp, intronun ilk ezgileri mekanda yankılanmaya başlar başlamaz, hayranlar bir saniye bile beklemeden hemen alkışlamaya başladılar. Sahneye ilk giren ve hayranları selamlayan Sena (gt.), Zyean (dr.) ve Boogie (ba.) oldu, ve kısa bir süre sonra Ricko (vo.) da sahnede belirdi. Kesinlikle yavaş bir başlangıç yapmadılar ve açılışı SUZAKU ile yaptılar. Ricko, seyircileri ritme ayak uydurmaları için motive etti ve daha fazla bir şey söylemesine gerek kalmadan, tüm salon onun bu isteğini hemen yerine getirdi. Sıradaki şarkılar M.A.D ve Ajna (-SgVer) oldu, ve bu şarkılar da hızlı tempolarıyla hayranlara nefes almaları için zaman bile vermediler. Mekan koyu renk ışıklarla boyandı, ve hayranlar şarkıların çoğunda headbang yapıyorlardı. Ancak, bu kadarı grup için yeterli değildi ve hayranlardan daha da fazlasını istediler!

Picture: Lestat C&M Project

Böylesine güçlü bir başlangıçtan sonra herkesin küçük bir molaya ihtiyacı vardı ve bu nedenle Ricko, ACME hayranları da dahil olmak üzere, herkesten havlularını havaya kaldırmalarını istedi. Hayranlar, tüm mekan havlularla dolana kadar, birbiri ardına havlularını kaldırmaya devam ettiler. Artık herkes hazır olduğuna göre, hemen bir sonraki şarkıya başladılar: Divine Error. İnanılmaz hızlı baterisi, ve bas/gitar kombinasyonu ile birlikte, Ricko‘nun yüksek tonlu çığlıkları herkesi hayrete düşürdü! Şarkı gerçekten her üyenin ne kadar yetenekli olduğunu gözler önüne serdi. Bir sonraki şarkıya devam ederken, izleyicilerden bir kez daha her şeylerini ortaya koymalarını istediler, ve izleyenler de bu isteği severek yerine getirdi. Helix adlı parçada, Ricko, hayranları, “Hala bize ayak uydurabilir misiniz? Hadi, çıldırın!” diyerek motive etti. Bütün sahne çok iyi planlanmıştı – melodik kısımlarda ışıklar daha parlaktı ve grubu net bir şekilde görebiliyordunuz, agresif kısımlar ise daha karanlıktı ve görebildiğiniz tek şey etrafta uçuşan saçlardı. Sena’nın solosu sırasında, Ricko ve Boogie, Zyean‘a dönüp, ve tüm sahneyi önündeki hayranlara flörtöz bakışlar atarken yeteneklerini sonuna kadar gösteren pembe saçlı gitariste bıraktılar. Bir sonraki şarkı başlamadan önce, Boogie heyecanla zıplamaya başlamıştı bile, ve şarkının ilk notaları mekanda yankılanır yankılanmaz, bu heyecana sebep olan şarkının ne olduğunu anladık: BaLa-DeDa. Diğer şarkılardan kolaylıkla sıyrılıp, dikkat çeken bir şarkı. Kırmızı ışık, şarkının havasını mükemmel bir şekilde vurguladı ve Ricko’nun rap, çığlık ve melodik şarkı arasında geçiş yapması izleyenleri adeta transa soktu! Son bateri vuruşunun ardından küçük bir MC arası verdiler.

Picture: Lestat C&M Project

“Geldiğiniz için hepinize teşekkürler! Bizi ileride bir gün daha da büyük mekanlarda izleyebileceğinizi umuyoruz, bu yüzden lütfen bu mesajımızı dikkate alın.” Vokalistin bu sözleriyle, Faceless şarkısına geçiş yapıp, performanslarının son aşamasına girdiler. Bu grubun bitmek tükenmez bir enerjisi var dersek gerçekten abartmış olmayız! Verdikleri küçük molalar sadece şarkılar arasındaydı; konserin kalanı boyunca grup üyeleri, headbang yapmış, etrafta zıplamış veya hayranlarla daha iyi etkileşim kurabilmek için diğer üyelerin yanına koşmuşlardı. Bir sonraki şarkı, Ablaze (extended ver.), de farklı değildi. Boogie, bas gitarını bacağı üzerinde dengelerken hayranlarına etkileyici bir bas performansı gösterdi. Gitarı böyle çalmak oldukça zor olmalı, ama kesinlikle harika görünüyordu! Bir diğer önemli nokta ise Sena‘nın kulağa neredeyse flörtöz gelen etkileyici gitar solosuydu. İfadesini bir görebilseydiniz – ne kadar mutlu olduğu o kadar belliydi ki! Sanki sahnede gitar çalmak için doğmuştu! Akşamı, herkese çılgınca headbang yaptıran başka bir şarkı, D.O.J ile bitirdiler.

Picture: Lestat C&M Project

JILUKA, bu kadar çok agresif şarkıyla hayranlarını çılgına çevirirken, kimsenin yorgunluktan bayılmaması oldukça şaşırtıcıydı – ama bunu başardılar, ve gerçekten de harika bir iş çıkardılar! Bütün mekan grubun her hareketini takip ediyordu ve atmosfer bundan daha iyi olamazdı!

Picture: Lestat C&M Project

Özellikle, bu iki grubun birleşimi gerçekten harikaydı! ACME’nin, daha melodik ve daha parlak şarkıları, JILUKA‘nın daha karanlık tarzını mükemmel bir şekilde tamamlıyordu. Görünüşe göre her iki grubun hayranları da aynı şeyi düşünüyordu, çünkü her iki grubun hayranları da konserin tamamında head bang yaparken, kimin hangi grubun hayranı olduğunun kesinlikle bir önemi yoktu! Tüm etkinlikten çok keyif aldım ve umarım iki grubu birlikte performans sergilerken izlemek için daha fazla fırsatımız olur. Şahsen, bir veya iki şarkıyı birlikte çalmalarını çok isterdim – ama dedikleri gibi: asla asla deme, belki bir dahaki sefere!

Report: Jenny
Translation: Gamze

JILUKA OFFICIALJILUKA OFFICIAL TWITTER
SpotifyApple Music
ACME OFFICIALACME OFFICIAL TWITTER
YouTubeSpotify

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s