It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

A new band from Nagoya with a lot of potential! Check out what they have to say about their band and latest EP UNTOUCHED!Röportajımıza katıldığınız için teşekkür ederiz. Bu sizinle ilk röportajımız olduğu için, okurlarımız için kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

JURI: Tanıştığımıza memnun oldum! Benim adım JURI, ve ben Nellfin’in vokalistiyim!

sin: Merhaba, benim adım sin. Nellfin’de beste yapma, mix yapma ve müzik prodüksiyonundan sorumluyum.

Nellfin ismini nasıl buldunuz? Ayrıca, birlikte bir grup kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

JURI: İnternette araması kolay bir ad kullanmak istedik, bu yüzden de uydurma bir isim olan “Nellfin”i seçtik ki arayınca en üstte biz çıkalım. 

sin: Grup üyelerinden birçok isim önerisi geldi ve oy çokluğu ile aralarından seçtik. Her halükarda kafamda bir grup kurarken anlatmak istediğim bazı şeyler vardı ve başta hepsini tek başıma yapmaya çalıştım. Ama bir şeylerin eksik olduğunu hissettim ve diğer üyelerle birlikte çalışmanın daha iyi olacağına karar verdim. 

Müziğinizi etkileyen şeyler nelerdir? Müzisyen olmanız için size ilham veren bir sanatçı oldu mu?

JURI: Benim için muhtemelen X JAPAN’ın HIDE’si. Eğer HIDE’yi keşfetmemiş olsaydım muhtemelen visual kei işine girmemiş olurdum. 

sin: Müzikal anlamda yabancı gruplardan çok etkilendim. İçimdeki müzikal görüntülerin temelini, Emperor, Slipknot ve benzerlerinin oluşturduğunu düşünüyorum.

Başlangıçta dört üyeli bir grup olarak başladınız, ancak şimdi ikili olarak aktifsiniz. Dört kişilik bir gruptan iki kişilik bir gruba geçiş sırasında ne tür zorluklarla karşılaştınız? Şu anda farklı bir şekilde yaklaştığınız şeyler var mı?

sin: Önceden ben dahil iki kişi beste yapıyorduk, ama şimdi sadece ben varım ve bu yük… yük değil aslında ama zaman zaman çok büyük bir sorumluluk hissediyorum. Tabii ki bu durumdan hoşnutsuz değilim. Bunun dışında ortaya koyduğumuz sonucun neredeyse hiç değişmediğini düşünüyorum.

Şarkı yazma süreciniz nasıl? Her biriniz nelerden sorumlusunuz?

sin: Temel olarak, besteleri yapmak benim sorumluluğum. Ayrıca, kayıt ve ses mühendisliği de yapıyorum. Sözlere gelince, bunu da zaman zaman yapıyor gibiyim (gülüyor).

Son singe’ınız BLACK BONE BLAST konserler sırasında çok eğlenceli olacak gibi görünüyor. Hayranlarınız konserlerinizden neler bekleyebilir? Konserlerinizin özellikleri nelerdir?

JURI: Konserlerimize ilk kez gelenlerden bizi her zaman görmeye gelen insanlara kadar, herkesin keyif alabileceği konserler yapmaya özen gösteriyoruz.

sin: Aktivitelerimizi sadece online olarak takip ederseniz veya sadece müziğimizi satın alıp dinlerseniz, hikayemizin yalnızca tek bir yönünü görmüş olursunuz. Bu çoğunlukla, tabiri caizse bizim size kasıtlı olarak göstermek istediğimiz tarafımızdır. Ama konserlerde böyle bir şey yok ve kasıtlı olarak göstermek istemediğimiz insani yönlerimizi de görebiliyorsunuz. Bu her zaman büyüleyici diyebileceğim bir şey değil, ama sanırım canlı performansların en eğlenceli yönlerinden biri de bu.

Şimdi, son çalışmanız olan, 7 Ekim 2022’de yayınladığınız dijital EP’iniz UNTOUCHEDdan bahsedelim. EP’inizin hem müzik hem de söz olarak çok fazla çeşitlilik göstermesi bizi çok etkiledi. Örneğin, VOICEun sözleri, artık yanlarında olmayan, çok değer verdiği bir kişiye sesinin ulaşmasını umutsuzca dileyen birinin hikayesini anlatıyor gibi görünüyor. VIOLENT SIREN bir aşk-nefret ilişkisi hakkında yazılmış gibi ve görünüşe göre kahraman belirli bir kişiye karşı duygularını öldürmeye çalışıyor. Öte yandan REVE, şarkı söyleme ve göz kamaştırıcı performansınızı sahnede insanlara gösterme konusundaki kararlılığınızı aktarıyor gibi görünüyor. Söz yazarken nereden ilham alıyorsunuz ve bir şarkıyla nasıl bir hikaye anlatmak istediğinize nasıl karar veriyorsunuz?

JURI: Genellikle şarkıların atmosferine (neşeli, karanlık vb.) uyan bir tema seçerim ve ardından sözleri yazmaya başlarım!

sin: Ben, söz konusu şarkıları dinlerken iç sesimi dinleyerek yazmam gereken şeyleri buluyorum. Sanki “an inspiration is in spirit” (ilham kişinin ruhundadır).

Gruba başladığınızda sadece Japonca sözler yazıyordunuz ama “Black Bone Blast”tan itibaren İngilizce sözler de yazmaya başladınız. En son EP’iniz ayrıca travma hakkında İngilizce sözler içeren RUINED THRONE adlı bir şarkıyı da içeriyor. Şarkı, tutkulu gitar performansı ve güçlü enstrümanları ile de öne çıkıyor. Sadece bu şarkının sözlerini İngilizce yazmaya karar vermenizin belirli bir nedeni var mıydı?

JURI: Bu şarkının sözlerini sin yazdığı için, cevap da ondan gelmeli. 

sin: Nasıl söylesem… Şarkı sadece İngilizce sözlerde yazılmak istedi. “Öyleyse, böyle mi yapmalıyım?” diye bir his geldi bana. Kökenleri batı müziği olan şarkılar İngilizce kelimeler gerektiriyor gibi hissediyorum.

JURI’nin oktavından da çok etkilendik. Örneğin VOICEda death voice’tan rap’e geçiyorsunuz ve yüksek notalara da çıkıyorsunuz. Sesinizi ve boğazınızı nasıl formda tutuyorsunuz?

JURI: Boğazıma özel bir ilgi göstermek istemediğim, ve daha da önemlisi boğazımın buna alışmasını istemediğim için özel bir bakım yapmıyorum.

EP’inizde yer alan favori şarkınız hangisi, ve neden?

JURI: Her bir şarkıyı tavsiye ederim. Ama VOICE, REVE ve NEWPHASE zaten konserlerde tanıtılıp albüme konan şarkılar. Bu nedenle, şu anda özellikle VIOLENT SIREN, RUINED THRONE ve OBJECT KNIVES’ı dinlemenizi istiyorum, çünkü bunlar daha önce hiç tanıtılmamış tamamen yeni şarkılar!

sin: Şahsen ben en çok RUINED THRONE’u seviyorum. “Vokal ~ gibi olmalı, şovlarda ~ gibi olacak” gibi tüm düşüncelerden vazgeçtiğimiz bir beste. Oldukça narsist bir şekilde kendi dünyamızı ve felsefemizi olduğu gibi şarkıya işledik.

Şimdi, sizi daha iyi tanımak için sizlere birkaç soru sormak istiyoruz. JURI, Twitter’ında oyun oynamayı sevdiğini belirtmişsin. Ne tür oyunlar oynuyorsun ve son zamanlarda keyif aldığın bir oyun var mı? Ve sin, şarkı yazmakla meşgul olmadığın zamanlarda ne yapmaktan hoşlanırsın?

JURI: Özellikle dövüş ve aksiyon oyunlarını sevmeme rağmen farklı tarz oyunlar da oynuyorum. Son zamanlarda Switch’imde sık sık Super Smash Bros. ve Splatoon oynuyorum!

sin: İşler sakinleştiğinde, yapacak daha çok iş arıyorum (güler). Yoksa, içi boş bir kabuk gibi hissediyorum (gülüyor). Ayrıca, aslında ben de oyunları çok seviyorum. Bu nedenle oyunlardan bir süre uzak durdum ama son çalışmamız UNTOUCHED’ı bitirdikten sonra birkaç yıl sonra ilk kez bir anime oyunu satın aldım, adı “Made in abyss” ve çok hoşuma gitti.

Nellfin için sırada ne var? Hayranlarınız daha fazla yeni müzik veya şov bekleyebilir mi? Gelecekte Nellfin olarak başka neler başarmak istiyorsunuz?

JURI: Elbette yeni şarkılar yapmak istiyoruz, ama yeni bir MV yapmak da güzel olmaz mıydı diye de düşünüyoruz. Bu yüzden lütfen dört gözle bekleyin!

sin: EP’i yayınladıktan sonra muhtemelen bir sonraki MV’yi yapmalıyız diye düşündüm. Şahsen benim grubumuz için belirli bir hedefim yok, çünkü hala daha mikroskobik bir bakış açısıyla elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum (güler).

Son olarak, lütfen denizaşırı hayranlarınıza bir mesajınız var mı?

JURI: Röportajımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz! Umarım Nellfin biraz ilginizi çekmiştir! Lütfen bizi destekleyin!

sin: Nellfin’i sadece Japonya’daki değil, yurtdışındaki hayranlara da hitap eden açık fikirli bir grup yapmak istiyorum. Ve umarım yurtdışındaki sizlere en azından biraz daha yakınlaşabiliriz. Sadece Visual Kei hayranlarının değil, metal hayranlarının da keyif alabileceği cesur bir müzik yapmak istiyorum. Lütfen bizi takipte kalın!

Interview: Tiffany
Translation: Gamze

Nellfin OFFICIALNellfinOFFICIAL Twitter
YouTubeApple Music

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s