Photo by RINA ASUKAI

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

SPOILERACME, en son turları “Live Tour 2022 IN JAPAN”ı 14 Ocak 2023’te Shibuya CYCLONE’da etkileyici bir final konseriyle tamamladı. Pandeminin başlamasından bu yana, seyircilerin ilk kez çığlık atmasına ve bağırmasına izin verildiği için ekstra özel olan bu final, harika duyurular da içeriyordu. Müzik hayatına 2017 yılında başlayan ACME hem Japonya’da hem de yurt dışında oldukça aktif bir şekilde etkinliklerine devam ediyor. En son 2022’nin yazında, Amerika’da birkaç şehri, ve Kanada’da Toronto’yu kapsayan bir Kuzey Amerika Turunu tamamladılar. 

Sahneyi gizleyen perde kalkar kalkmaz, sahne rengarenk ışıklarla boyandı, ve grup üyeleri teker teker sahneye çıkmaya başladılar: HAL (bateri), RIKITO (bas gitar) ve SHOGO (gitar). Her üç üye de sahnenin ucuna kadar yaklaşıp, heyecanla ellerini çırpmakta olan hayranları selamladı, ve hayranlardan daha da çok bağırmalarını ve alkışlamalarını istedi. Hayranlar da, üyelerin bu isteğini memnuniyetle yerine getirdi. Son olarak, CHISA (vokal) da sahneye çıktı, ve hayranları selamladı. Daha sonra hayranlara arkasını döndü, ve bütün salon karanlığa ve sessizliğe büründü. Final konseri, ACME’nin en yeni yayınlanan, ve en son albümlerine adını veren şarkısı RESISTED TEMPTATION ile başladı. CHISA şarkının dramatik girişini söylerken, tüm odak onun üzerindeydi ve diğer tüm üyeler beyaz parlak sahne ışıklarının arkasına gizlenmişti. Şarkı hızlanmaya başlayıp, CHISA inanılmaz brutal vokal yeteneğini sergilemeye başlar başlamaz, sahne kırmızı ışıklarla aydınlandı. Hem hayranlar hem de üyeler zıplamaya ve kafa sallamaya başlarken, ışıklar da yeşil, sarı ve kırmızıya dönüyordu. Şarkı biter bitmez hayranlar çığlık atmaya ve üyelerin isimlerini haykırmaya başladı ve grup üyeleri hayranları daha da yüksek sesle bağırmaya teşvik etti.

Photo by RINA ASUKAI

Konserin ilk yarısı hardcore şarkılarla doluydu. Bunlardan bir tanesi de, sert vuruşlarıyla ve CHISA’nın harikulade brutal vokal çığlıkları ile konserlere çok yakışan, klasik bir ACME şarkısı, ROTTEN ORANGE’dı. Şarkının ilk vuruşları yankılanır yankılanmaz, şarkının adıyla da uyumlu olarak, sahne turuncu ışıklarla aydınlandı. Hayranlar hemen zıplamaya ve headbang yapmaya başladılar: salonda görebildiğiniz tek şey havada uçuşan saçlardı. CHISA inanılmaz vokal becerilerini sergilerken aynı zamanda da zıplıyor ve headbang yapıyordu. RIKITO ve SHOGO zaman zaman HAL‘a dönüyor, ve üçlü, enstrümanlarını çalarken birbirleriyle de etkileşime giriyorlardı. CHISA ise tamamen hayranlara odaklanmıştı. En son sıradaki hayranları bile görebildiğini göstermek istercesine ellerini gözlerinin üzerine koyuyor, ve “Hadi!” ve “Hep birlikte Shibuya!” diyerek hayranları daha da bağırmaları için teşvik ediyordu. ROTTEN ORANGE’dan sonra, CHISA’nın “Shibuya!! Eğleniyor musunuz? Biz ACME’yiz!” sözleriyle, grup ilk MC arasını verdi. Kalabalık, grup üyelerinin adlarını haykırmaya başladı. Herkesin sesini tekrar duyabilmenin ne kadar harika olduğundan bahsettikten sonra, CHISA, şakasına, SHOGO seslerinin daha yüksek olmasından şikayet etti. Sonra da, gülerek, hayranlardan diğer üyelerin isimlerini de yüksek sesle bağırmalarını istedi. ACME, ayrıca 14 Şubat’ta yayınlanacak olan yepyeni şarkıları SENNOU (洗脳) (Çevirmenin notu: Beyin yıkama)’yu da tanıttı. Seyirciler heyecanla alkışlamaya ve bağırmaya başladı. CHISA, “Beyin yıkamanın ne demek olduğunu tam olarak deneyimlemenizi istiyorum. Aslında hepinizin beyni çoktan yıkanmış durumda. Henüz bunun farkında değilsiniz sadece. Hazır mısınız? ” diyerek sözlerine devam etti. Bu sözler üzerine sahne pembe ve mavi ışıklarla aydınlandı ve grup ilk kez yeni şarkılarını çalmaya başladı. Şarkı hızlı tempoluydu, ve hayranlar şarkıyı ilk defa duymalarına rağmen, hemen zıplamaya, ellerini çırpmaya ve headbang yapmaya başlamıştı. Kalabalık sağdan sola koşarak dans ediyordu, ve herkesin bu şarkıyı ne kadar beğendiği belliydi!

Photo by RINA ASUKAI

Konser hiç yavaşlama belirtisi göstermeden, bir başka yüksek enerjili ve çığlıklarla dolu, çok keyifli bir şarkı olan RISING SUN ile devam etti. Grup üyelerinin ne kadar eğlendiği her hallerinden belliydi: RIKITO bas çalarken bir yandan zıplıyor, SHOGO şarkı sözlerine eşlik ediyor, HAL, bagetlerini havaya kaldırıyor, CHISA ise hayranlarla göz teması kuruyordu. Özellikle de şarkının “As long as you’re with me, we rise and fall, but we’ll live through it, push through it all” (“Yanımda olduğun sürece kalkarız, düşeriz, ama her şeye rağmen yaşamaya ve zorlukların üstesinden gelmeye devam ederiz”) kısmını hayranların gözlerinin içine bakarak, yüzünde yumuşak bir gülümsemeyle söylüyordu. Hayranların, onun bu sözlerinde samimi olduğunu hissetmelerini istiyor gibiydi. Hayranlar da onun duygularına zıplayarak, kafa sallayarak ve ellerini çırparak karşılık veriyorlardı. Bir sonraki MC molasından hemen önce, tüm mekan karardığında, hayranlar bir kez daha üyelerin isimlerini haykırıyorlardı ve belki de CHISA‘nın ricasını hatırlayan bir erkek hayran, karanlıkta son derece yüksek bir sesle bağırmaya başladı: “CHISA!!!!” Herkes gülmeye başladı. Aynı hayran gittikçe daha fazla bağırmaya devam ederken, karanlıkta RIKITO‘nun sesi yankılandı: “TEŞEKKÜRLER!!” ve bir kez daha herkes gülmeye başladı. Sahne yeniden aydınlandığında, CHISA, ilk olarak HAL’dan başlayarak tüm üyelere neler hissettiklerini sordu. HAL, “Geçtiğimiz dönemlerin çok zor olduğunu söylemek isterdim, ama aslında herkesin desteği sayesinde harikaydı. Çok sayıda inanılmaz konserler yapabildik. Hepsi bu (güler), ne diyeceğimi unuttum (güler). Gerçekten söylemek istediğim şey şu ki, teşekkür ederim!”. Ardından CHISA, seyircinin ne kadar muhteşem olduğunu görünce şaşkına döndüğünü söyleyen RIKITO‘ya döndü. RIKITO “İnsanların bağırıp, yüksek ses çıkarabildiği konserlerin ne kadar eğlenceli olduğunu unutmuşum” diye sözlerine devam etti, ve bağırmanın yasak olduğu konserlerin de eğlenceli olduğunu hemen ekledi. Son olarak hayranlara teşekkür etti. Daha sonra SHOGO, bugün live house’un, kısıtlamalardan önce olduğundan bile daha gürültülü olduğundan bahsetti. Hayranlara ses çıkararak grubu destekledikleri için de teşekkür etti.

Photo by RINA ASUKAI

Konserin ikinci yarısı hareketli şarkılarla yavaş şarkıların karışımıydı. CALL MY NAME sırasında ışıklar mavinin farklı tonları arasında geçiş yaparak sahneyi daha da dramatik hale getiriyordu. CHISA şarkıyı tutkuyla seslendirirken, hayranlar büyülenmiş gibi sessizce grubu izliyorlardı. RIKITO, şarkının sonunda bir kez daha “TEŞEKKÜR EDERİM” diye bağırdı. Sonrasında kısa bir MC molası daha verdiler ve CHISA, bundan böyle ACME‘nin one-man konserlerinde çığlık atmaya izin verileceğini duyurdu. Bu, hayranları daha da heyecanlandırdı ve herkes alkışlamaya ve tezahürat yapmaya başladı. SHOGO araya girdi ve şaka yollu olarak personelden RIKITO‘nun mikrofonunun sesini kısmasını isteyerek herkesi güldürdü. CHISA, RIKITO’nun bugün çok fazla bağırmasına rağmen, boğazının alışılmadık derecede iyi göründüğünü söyledi ve RIKITO, “Hayranların desteği sayesinde” yanıtını verdi. CHISA, “RIKITO‘nun bol bol bağırabileceği bir şarkı çalalım!” dedi ve bununla birlikte bir başka ikonik ACME şarkısı olan ZESSHOU OUKA (絶唱謳歌) başladı. Seyirciler hemen zıplamaya ve yelpazelerini ve havlularını sallamaya başladı. Ne kadar çok eğlendikleri her hallerinden belliydi. Grup üyeleri de zıplayıp şarkı sözlerine eşlik ediyor, birbirleriyle ve izleyenlerle etkileşim kuruyorlardı. RIKITO bas çalarken kendi etrafında zıplayarak dönüyordu, SHOGO sahnenin kenarına yaklaşarak hayranları bazı bölümlerde şarkıya eşlik etmeleri için teşvik ediyordu ve HAL bateri çalarken gülümsüyor ve başını sallıyordu. Son şarkı inanılmaz brutal vokallerle birleşen büyüleyici bir şarkı KAGARIBI idi. Hayranlar bir kez daha zıplıyor ve kollarını havaya kaldırıyorlardı. Şarkının son notaları çalarken tüm üyeler HAL‘a döndü, ve şarkı bittiğinde sahne karardı. Kalabalık bir kez daha gürleyen alkışlarla birlikte sahneden ayrılan üyelerin isimlerini haykırıyordu. 

Photo by RINA ASUKAI

ACME sahneyi terk eder etmez, hayranlar hemen encore istemeye başladı. Kısa bir süre sonra üyeler sahneye geri döndü. Grup, izleyicilere aslında bir encore yapmayı planlamadıklarını, ancak hayranlar gerçekten çok istedikleri için yalnızca bir şarkı yapacaklarını söyledi. Sonra CHISA, hayranlar yeteri kadar coşarlarsa daha fazla şarkı yapmayı düşünebileceklerini söyledi ve encore’un ilk şarkısını duyurdu: “Çok gürültü yapmanızı istiyorum. Hazır mısınız?? SENKOU!!” Kalabalık daha fazla şarkı istediklerini kanıtlarcasına hiç durmadan kafa sallayıp, zıplayıp, bağırıp, koşturuyorlardı. Grup, seyircilerin tutkusundan tatmin olmuş olmalıydı çünkü ikinci şarkıyı çalmaya başladılar: MAGURO KAITAI CHAINSAW (マグロ解体チェーンソー); yine kalabalıktan her şeyi talep eden bir başka hareketli şarkı. Hem grup üyeleri hem de hayranlar, hiçbir yavaşlama belirtisi bile göstermeden tüm güçleriyle zıplamaya ve headbang yapmaya devam ediyorlardı. Üçüncü ve son encore şarkısı TEBANASHI RIDER (テバナシライダー) oldu. Bu şarkı sırasında hayranlar bir mosh çukuru oluşturdu, ve CHISA, hayranlarla etkileşime geçmek ve çak yapmak için sahnenin kenarına oturdu. Gece bu şarkıyla sona ererken, üyeler hayranlara teşekkür etmek ve onlarla etkileşim kurabilmek için ellerinden geldiğince uzun bir süre sahnede kaldılar.

Konser büyük bir başarıydı! Hem üyeler hem de seyirciler açıkça çok eğleniyorlardı ve aralarında çok iyi bir bağ vardı. Grup sahneden ayrıldıktan sonra ekran tekrar indi, ve ekranda çok heyecan verici birkaç duyuru belirdi: İlk olarak, çok retro bir havası olan yeni sanatçı fotoğraflarını gösterdiler ve bu hayranları daha da heyecanlandırdı. Sonrasında, 6. Yıl Dönümü Turlarıyla ilgili bir duyuru geldi. Şahsen ben akşamdan gerçekten çok keyif aldım. Ne zaman bir ACME konserine katılsam, harika bir gösteri sergileyeceklerini ve herkesin onlarla birlikte iyi vakit geçirmesini sağlayacaklarına dair hiçbir kuşkum olmuyor. Tabii ki, bu kez de hayal kırıklığına uğratmadılar. Gelecekte nasıl işlere imza atacaklarını görmek için sabırsızlanıyorum ve yeni şarkıları SENNOU (洗脳)‘nun yayınlanmasını dört gözle bekliyorum. ACME’nin müziğine ve onlarla önceki röportajlarımıza göz atmayı unutmayın!

Report: Gamze
Translation: Gamze

ACME OFFICIALACME OFFICIAL TWITTER
YouTubeSpotify

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s