It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Another interview with THE MICRO HEAD 4N’S! We especially wanted to ask them about their new vocalist, KEKE and they gifted us with quite a few funny stories!Sizinle en son 2021 yılında konuşma fırsatı yakalamıştık, ve o zamanlar hala bir vokalist arıyordunuz. Bu yüzden, sizinle tanışmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz, KEKE. Bize her şeyin nasıl geliştiğini, ve gruba dahil olurken neler hissettiğinizi anlatır mısınız? 

KEKE: THE MICRO HEAD 4N’S’e katılmamı sağlayan şey birinci neslin vokalisti Ricky idi. Daha önce dahil olduğum grubun bir üyesi Ricky ile iyi arkadaştı ve beni onunla tanıştırdı. Bu şekilde, THE MICRO HEAD 4N’S ile benim aramda bir bağ kurulmuş oldu . THE MICRO HEAD 4N’S’in bir üyesi olacağım kesinleştiğinde, açıkçası bu bağın farkında değildim, ve nihayet ilk canlı performansımızı gerçekleştirmek üzereyken bunu fark ettim. Benim için THE MICRO HEAD 4N’S efsanelerden oluşan bir grup, bu yüzden başlangıçta bana şimdi olduğu gibi gerçek gelmemişti; mutluluktan uçuyordum (güler).

THE MICRO HEAD 4N’S’i ilk duyduğunuz anı ve grup hakkındaki ilk izleniminizi hâlâ hatırlıyor musunuz?

KEKE: THE MICRO HEAD 4N’S ilk kurulduğunda hemen onlara bir göz atmıştım. D’espairsRay’in büyük bir hayranıydım ve ailemin de etkisiyle sık sık FANATIC◇CRISIS dinliyordum. İlk izlenimim “Çok yetenekliler…” olmuştu.

Peki, diğer üyeler, sizlerin KEKE hakkındaki ilk izlenimleriniz nelerdi, ve onun gruba çok uygun olacağını nasıl anladınız?

kazuya:Gruba iyi uyum sağlayıp sağlayamacağını bilmiyordum, ama deliliği ve enerjisinden büyülenmiştim ve onu bizim vokalistimiz yapmak istedim.

SHUN: İlk başta onun biraz kadınsı olduğu izlenimine kapılmıştım ama onu tanıdıkça tam tersi biri olduğu ortaya çıktı – şövalye ruhuyla dolu bir adam (güler).

ZERO: Şaşırtıcı bir şekilde güvenilir. Diğer üyelerle ilgilenmek isteyen bir tarafın da var, ve bunun gruba çok uygun olduğunu düşünüyorum. Bu bizim için önemli bir nokta.

TSUKASA: Onunla ilgili ilk izlenimimi allayıp pullamadan söylemem gerekirse, playboy gibi görünüyordu ama gerçekte son derece tutkulu, çok erkeksi ve Showa dönemindeki halimize benziyor, bu yüzden birlikte iyi çalışacağımızı düşündüm.

Gruba yeni bir üyenin katılmasıyla, grup olarak şarkı yazma süreciniz nasıl değişti ve keşfettiğiniz yeni bir şey oldu mu?

kazuya: Son zamanlarda vokalistimiz KEKE olarak şarkı yazmaya başladık. Benim uzmanlığım aslında ses aralıkları ve bu konuda çalışmaktan zevk alıyorum, ama şu anda onun cazibesini her zamankinden daha fazla ortaya çıkaracak şarkılar yazmaya odaklanıyorum.

SHUN.: KEKE’nin şarkılar konusundaki motivasyonu çok olumlu ve bu sayede ilerlememizin her zamankinden daha sorunsuz olduğunu hissediyorum.

ZERO: Henüz grup olarak şarkı yazma aşamasına gelmedik ama THE MICRO HEAD 4N’S’in şu ana kadarki en iyilerini birlikte seçebileceğimizi hissediyorum.

TSUKASA: Tercihlerini oldukça güçlü bir şekilde ifade edebildiği için ileride kendi renklerini de gruba taşıyabileceğine inanıyorum, ve dördüncü kuşağın daha da yoğun olacağını düşünüyorum.

MICRO HEAD 4N’S şu an 4. neslinde. Önceki nesillere kıyasla bu nesli nasıl tanımlarsınız?

kazuya: Geçmişle olan fark, muzip taraf ile ciddi kısım arasındaki farkın büyüklüğünde.

SHUN.: Maifo (MICRO HEAD 4N’S’in kısaltması) ‘nun her döneminin kendi bireyselliği olduğunu düşünüyorum, ancak 4. neslin öncekinden daha saldırgan olacağına dair bir hissim var.

ZERO: İlk dönemi liseye benzetecek olursak ikinci dönem ortaokul, üçüncü dönem üniversiteydi. Ve şimdi grup ilkokul öğrencilerine benziyor. Vokalistimiz değişse de yeni olasılıkları ve saf eğlenceyi ifade etmeye devam edeceğimizi gösterebilmeyi umuyorum.

TSUKASA: KEKE, canlı performanslarda MC’leri şarkılara nasıl bağlayacağımız konusunda ciddi tavsiyeler veriyor, bu yüzden grubu vokalist konumundan yönetme konusunda ona çok güveniyorum. Ayrıca, canlı performanslar sırasındaki coşkusunun aksine, aynı zamanda insana kendini kendi evinde gibi hissettiriyor ve My Clone’umuz (hayranlarımızın takma adı) onu çoktan entegre etti ve şimdiden bir birlik duygusu oluşmaya başladı. Hayranlarımızla yakalamaca oynamak aktivitelerimizin en önemli parçası, bu yüzden sevginin bundan sonra yoğunlaşacağını düşünüyorum.

Kısa bir süre önce, şarkılarınızı yeni vokalistiniz KEKE ile birlikte tekrardan kaydettiğiniz yeni bir best of albüm olan NEW GENERATION’ı yayınladınız. Best of albüm çıkarmaya nasıl karar verdiniz ve bu albümde nelere önem verdiğinizi anlatır mısınız?

kazuya: Bu, tüm hayranları da dahil ederek yaptığımız bir değerlendirmeydi. Ve, bugüne kadar yarattığımız müziğe değer verme arzusuyla ortaya çıkardık.

SHUN.: Öncelikle Maifo’nun şu ana kadar oluşturduğumuz temsili şarkılarını çoğaltmak ve geliştirmek istedik. Anıları deşerken şarkıları daha da geliştirmek istedik gibi bir şey.

ZERO: Şarkıların çoğu geçmiş aktivitelerimizden en popüler olan şarkılar. Bu yüzden, vokalist değişse bile iyi bir şarkının iyi bir şarkı olarak kalacağını kanıtlayabilecek bir albüm yapmak istedim.

TSUKASA: Tüm My Clone’larımız ile olan anılarımızın melodilerini canlandırmak ve bu anıları yeni THE MICRO HEAD 4N’S ile ifade etmek istedim.

Ayrıca, 2022 yılının Ekim ayında ilk kez hep birlikte canlı performans sergilediniz. 4. nesli hayranlarla buluşturmak nasıldı? Çok heyecanlanmış olmalılar.

KEKE: Şahsen, kabul görüp görmeyeceğim konusunda endişeliydim. Ancak ilk şarkıyla birlikte kaygımın yarısından fazlası uçup gitti. Neyse ki, bağırıp, ses çıkarabileceğiniz bir konserdi. İlk şarkı HELLO MY CLONE idi ve hayranların üyelerin adlarını haykırdığı bir an oldu. İnsanların benim adımı da bağırdığını duydum ve sanki kendi içimde bir şalter şiddetle açılmış gibi hissettim. Konserden sonra birçok farklı kişi bana “4. nesil olarak ilk konserinizmiş gibi görünmüyordu” dedi. Gruba katıldığımdan beri, üyeler arasındaki iletişim bizim için çok önemliydi. Bence ilk konser gibi hissettirmeyen bir performans gerçekleştirebilmemizin nedeni ilk canlı performansımızdan önce birbirimizle iyi bir ilişki kurmuş olmamızdı.

kazuya: O gün 4. kuşağı hastalığımdan dolayı ertelemiş olduğumuz bir konserle başlatmıştık. Bağırmaya izin verilmesi gibi pek çok mucize gerçekleştiği için bence unutulmaz bir gün oldu.

SHUN.: Konserin bağırmaya tekrar izin verildiği bir zamanda olması tesadüf eseriydi, ama pandemi öncesi canlı gösterileri anımsattığı için çok akılda kalıcı oldu. Bir kez daha “hayranların sesleri bize çok güç veriyor!” diye düşündüm. Ayrıca konserlerin herkes tarafından inşa edildiğini bir kez daha teyit etmemi sağladı. KEKE bizimle birlikte ilk kez sahneye çıkmasına rağmen muhteşem bir performans sergiledi ve sanki yıllardır birlikteymişiz gibi hissettim.

ZERO: Geri dönüşümüzün yanı sıra bağırma yasağının da kalktığı ve %100 olmasa da herkesin içindeki tutkuyu hissedebildiğim bir gün oldu.

TSUKASA: Bu konser, 5 üyeli bir grup olarak performans göstermenin ne kadar iyi olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Bizi bekleyen ve hislerini bize ileten hayranlarımızı görünce çok duygulandım. Koronavirüs nedeniyle uzun süredir kendimi yalnız hissediyorum, bu yüzden beşimizle birlikte gelecekteki aktivitelerimizi daha da dört gözle bekliyorum.

Ayrıca, yeni yılın başlamasıyla birlikte, 2023’te kişisel hedefleriniz veya gerçekleştirmek istediğiniz şeyler var mı?

KEKE: Şahsen, 4. nesil için hedeflerimizden biri olan Hibiya Açık Hava Konser Salonu’nda konser verebilmek için tüm üyelerin Fuji Dağı’na dua etmeye tırmanmasını istiyorum (güler).

kazuya: Her şey, açık hava konser salonunda performans sergileme hayalimize ne kadar yaklaşabileceğimizle ilgili.

SHUN.: Özel hayatım açısından hobilerimi zenginleştirmek istiyorum. Kamp yapmayı ve bisiklete binmeyi seviyorum, bu yüzden çeşitli yerlere gitmek istiyorum. Gruba gelince, tek istediğim turneye çıkmak!

ZERO: Yavaş yavaş, dünya, daha önce mümkün olmayan şeyleri tekrar yapabilmeye başlıyor. Bu kısıtlamalar altında yaşamaktan kazandığım şeyler var, bu yüzden bunu daha da büyümek için bir silah olarak kullanmak istiyorum. 

TSUKASA: Son zamanlarda uçurtma uçurmaya başladım ve geçen gün uçurtmaya bir LED takmayı ve onu gece gökyüzünde uçurmayı başardım. Bu sefer LED yanıp sönerken tekrar uçurmaya gittim, ama devrenin ağırlığından dolayı dengesi kötüydü ve uçmadı. 2023’ün sonuna kadar başarılı olmak ve video çekip hayran kulübünün içeriğine yüklemek istiyorum.

Biraz konuyu değiştireceğiz, ama şu anki ruh halinizi temsil edecek bir film seçecek olsanız bu hangi film olurdu?

KEKE: Bu bir film değil ama son zamanlarda hava değişikliği olsun diye The Walking Dead’iizliyorum. Bitmek üzere…

kazuya: Film değil, ama Itaewon class’ın zirveye çıkışı.

SHUN.: My Wonderful Life.

ZERO: Aklımda belirli bir film yok ama komedi filmi olurdu. Aptalca şeylere gülmek istiyorum.

TSUKASA: Komşum Totoro.

DORAEMONS araçlarından birine sahip olsaydınız, hangisi olurdu ve onunla ne yapardınız?

KEKE: Her Yere Açılan Kapı. Böylece seyahat süremi kısaltabilirdim. Her türlü Dünya Mirası alanını görmek isterdim.

kazuya: Zamandan tasarruf etmek için Her Yere Açılan Kapı.

SHUN.: Zaman makinesi. Geçmişe gidip her şeye yeniden başlamak isterdim…

ZERO: 4 Boyutlu Cep. İstediğiniz her şeyi orada tutabilir, ve istediğiniz her aleti kullanabilirsiniz. 

TSUKASA: TV torimochi. Televizyonda istediğiniz bir şey görünce bu cihazı kullanarak onu televizyonun içinden çıkarabilirsiniz. Doraemon’u çıkarmak isterdim.

THE MICRO HEAD 4N’S için geleceğe yönelik vizyonlarınız ve umutlarınız nelerdir?

KEKE: Öncelikle Hibiya Açıkhava Konser Salonu’na doğru basamak basamak düzenli bir şekilde çıkmak istiyorum. Şahsen kaybetmekten nefret ederim, bu yüzden insanlar “4. nesil en havalı!” diye düşünsün diye günlük hayatımı en havalı THE MICRO HEAD 4N’S’i arayarak geçirmek istiyorum.

kazuya: 4. nesile dair hayalleri hakkında konuşmak isteyen hayranlar ve çalışanlarımız da dahil olmak üzere gelmiş geçmiş en tutkulu grup olmak istiyorum.

SHUN.: Artık 4. nesildeyiz ve sonunda 5 üyemiz var, daha yeni başlıyoruz! O yüzden mümkün olduğunca çok gösteri yapmak istiyorum. Pandemi sürecinde ve ara verdiğimiz süreçte hayranlarımızı beklettiğimiz zamanı telafi etmek için birçok konser yapabilirsek ne mutlu bana!

ZERO: Her şeyden önce, yeni şarkılar söylerken aynı zamanda geçmişe gitmek harika olurdu. THE MICRO HEAD 4N’S uzun süredir aktif değil, bu yüzden yavaş yavaş herkesle birlikte o zamanı telafi etmek istiyorum.

TSUKASA: Öncelikle hedefim bu beş üye ile Hibiya Açık Hava Konser Salonu’nda sahne almak ve diğer gruplara karşı yarışırken tüm My Clone’umuzu sevmek istiyorum. Yine çeşitli şeylere meydan okumak istiyorum. Denk geldiğimiz rastlantıları da değerlendirmek istiyorum. Sanırım görebildiğimiz manzara oradan değişecek. Ne olursa olsun, canlı performanslar ve etkinliklerden diğer her şeye hayranlarımızla birlikte her şeyin tadını çıkarmak istiyorum.

Interview: Olga
Translation: Gamze

THE MICRO HEAD 4N’S OFFICIALTHE MICRO HEAD 4N’S OFFICIAL TWITTER
SpotifyAPPLE MUSIC

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s