Photo: Misato Koyama (ODD JOB LTD.)

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

So far, we have seen Luv PARADE during events and on taiban, but this evening we had the special occasion to see the final of their very first one-man tour!
If you are curious about how they arranged D’ESPAIRSRAY songs with pop songs by Celine Dion and others- check out our report!Luv PARADE, ilk one-man turu PANDEMONIUM’u Shibuya duo MUSIC EXCHANGE’de gerçekleştirdiği etkileyici bir finalle tamamladı. Performans, gerçek zamanlı online live stream olarak da yayınlandı. Luv PARADE, eski D’ESPAIRSRAY üyeleri olan Karyu (gitar), ZERO (bas) ve TSUKASA (baterist) tarafından 2022’de DEVIL’S PARTY adlı bir etkinlikle yeniden bir araya gelmişti. İlk one-man turları, Tokyo’daki finalden önce Osaka ve Nagoya konserlerini içeriyordu. Bu turda, TAKA (defspiral) bir kez daha konuk vokalist olarak Luv PARADE üyeleriyle aynı sahneyi paylaştı. Birçoğunuzun gerçek zamanlı olarak izlemiş olabileceği bu muhteşem etkinlikle ilgili kendi izlenimlerimizi sizlerle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz!

Sahne mavi ışıklarla aydınlanırken, seyircilerin coşkulu alkışları ve çığlıkları arasında Luv PARADE üyeleri teker teker sahneye çıkmaya başladı: önce TSUKASA, ardından ZERO, sonra Karyu ve son olarak da TAKA. Üyeler hayranları selamladıktan sonra gecenin ilk şarkısı, Britney Spears’tan Toxic başladı. Grup, bu klasik pop şarkısını headbang yapabileceğiniz etkileyici, sert bir şarkıya dönüştürmeyi başardı ve hayranlar da headbang yaparak, yumruklarını havaya kaldırıyorlardı. Grup üyeleri de hayranlara katıldı ve şarkı yoğunlaşır ve sahne mavi ve yeşil ışıklarla boyanırken, üyeler hayranlarla birlikte zıplamaya ve kafa sallamaya başladılar. Şarkı biter bitmez kalabalık alkışlamaya ve üyelerin isimlerini haykırmaya başladı. Performans, herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermeden, Lady Gaga’nın Poker Face‘i ile devam etti – tabii ki Luv PARADE‘in benzersiz yorumuyla. Seyirciler bir kez daha zıplamaya, yumruklarını kaldırmaya ve ritme göre kafa sallamaya başladılar. Şarkının daha sakin kısımlarında TSUKASA ellerini çırpıyordu ve kalabalık da onu taklit ederek onunla birlikte el çırpıyordu. ZERO, internetten izleyen hayranlarını unutmadığını göstererek kameraya yaklaştı. Bu sırada Karyu gitarını çalarken zıplıyor, TAKA ise muhteşem vokaliyle dinleyenleri büyülüyordu. TAKA, bu şarkının hemen ardından hayranların biraz olsun nefes alabilmeleri için küçük bir mola verdi: “Tur finaline hoş geldin Shibuya! Nasılsın?” Kalabalık cevap olarak çığlık atıp alkışlarken, TAKA hayranlarından son şarkıya kadar eğlenmelerini ve her şeylerini vermelerini istedi: seslerini, bedenlerini, düşüncelerini ve duygularını. Ardından hayranların tezahüratları arasında hemen sıradaki şarkıya geçtiler.

Photo: Misato Koyama (ODD JOB LTD.)

Sırada D’ESPAIRSRAY‘in popüler bir şarkısı vardı: “DEVILS’ PARADE” – egzotik bir melodiye sahip sert bir şarkı. İlk vuruşlar yankılanır yankılanmaz hayranlar çıldırdı. TAKA şarkıyı söylerken kollarını iki yana doğru açarak zarifçe hareket ediyordu. Karyu, hayranlara daha yakın olmak için sahnenin kenarına diz çöktü ve gitarını headbang yaparak çaldı. Şarkının sonlarına doğru ZERO ve TAKA birbirlerine doğru yürüdüler, ZERO bas gitarını çalarken başını TAKA‘nın göğsüne yasladı ve TAKA ellerini ZERO‘nun başına koyup ona sarıldı. Hayranların heyecan içinde çığlık atmasına neden olan çok sevimli bir andı. Bir sonraki şarkı hiç ara vermeden başladı: DEATH POINT – hem hayranlardan hem de grup üyelerinden tüm güçlerini talep eden başka bir sert D’ESPAIRSRAY şarkısı. TAKA, şarkının “death point” çığlıklarında hayranlarını kendisiyle birlikte şarkı söylemeye teşvik ederken, ZERO hayranlardan daha da yüksek ses bir ses çıkarmalarını istiyordu. Hayranlar da onun bu isteğini memnuniyetle yerine getirdiler. Karyu ve TAKA birbirlerine döndüler, ve şarkıyı gülümseyerek birlikte söylediler.

Ana sahne, klasik bir Celine Dion şarkısı olan My Heart Will Go on ile devam etti- tabii ki Luv PARADE yorumuyla. TAKA, özellikle “There is no space between us” (aramızda hiçbir mesafe yok) kısmını söylerken gerçek duygularını şarkı aracılığıyla aktarmaya çalışırcasına dinleyicilerle göz teması kuruyordu. Kalabalık, büyülenmiş gibi performansı izliyordu. Hayranlar şarkının büyüsüne o kadar kapıldılar ki şarkı bittikten sonra mekan tamamen sessiz kaldı. Karyu, gitarının sesiyle hayranlarını ses çıkarmaya teşvik ederken, kalabalık da istekli bir şekilde onun bu isteğini yerine getirdi. TAKA, hayranların sesini yeniden duymanın ne kadar harika olduğundan bahsetti. Ardından, bu akşamı uzakta yaşayan ve internetten izleyen hayranlarla paylaşmanın ne kadar harika bir şey olduğunu ekledi. Daha sonra TSUKASA‘ya dönerek hislerini sordu ve TSUKASA daha cevap bile veremeden TAKA, “Boşver, bunu daha sonra konuşmak için daha çok zamanımız olacak” diyerek sözünü kesti.

Photo: Misato Koyama (ODD JOB LTD.)

Ana sahne ikonik ve hardcore D’ESPAIRSRAY şarkısı MIRROR ile sona erdi. Gösterinin tamamı çok yüksek enerjiliydi ve hem hayranlar hem de grup daha ilk şarkıdan başlayarak durmadan hareket ediyordu. Yine de son şarkıda bile mekandaki herkes en ufak bir yorgunluk belirtisi göstermeden zıplıyordu. ZERO ve Karyu sahnede yer değiştirdiler. Karyu sahnenin kenarına oturdu ve orada gitarını çalarak hayranlarla yakın etkileşim kurdu. Hayranlar fazlasıyla mutluydu – Karyu‘ya doğru enerjik bir şekilde furitsuke yapıyorlardı. ZERO ve Karyu sahnedeki orijinal yerlerine dönmeden önce TAKA, ZERO‘ya sarıldı. Karyu şakacı bir şekilde seyircilere dilini çıkardı ve hayranlardan daha fazla alkış aldı.

Luv PARADE üyeleri sahneyi terk eder etmez, kalabalık el çırpmaya ve bis için tezahürat yapmaya başladı. Kısa süre sonra grup üyeleri, birbirleriyle uyumlu siyah grup tişörtlerini giyerek sahneye geri döndüler. Bisin akustik kısmı için hazırlanan taburelere oturdular ve TAKA gecenin ilk uzun MC’si ile bisi başlattı: “Bis için teşekkürler! Geçen Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizden bu yana Luv PARADE olarak etkinliklerimize devam ediyoruz ancak o etkinlikte zamanımız kısıtlıydı. Bugün geleceğe doğru bir adım daha atmış gibi hissediyorum. Luv (sevgi) bugün yine PARADE (geçit töreni) yapıyor! Teşekkür ederim!” Daha sonra ZERO’ya döndü. ZERO, performansı internetten izleyen hayranların da olduğundan bahsetti ve mekandaki hayranlardan o gece evlerine döndüklerinde konseri tekrar izlemelerini istedi. Ayrıca “Her gece uyumadan önce izleyin. Size dinlemeniz için bir replik vereceğim: ‘Bu gece uyumana izin vermeyeceğim’” diye ekledi. Kalabalık bu sözlerden sonra çılgına dönerek alkış ve çığlıklara boğuldu. Ardından TAKA, hayranlarına zaman ayıp konsere geldikleri için teşekkür eden TSUKASA‘ya döndü. TSUKASA sözlerine şöyle devam etti “Bence turlar harika! Konserler dışında turnelerde de birçok anı biriktiriyoruz. Doğum günümü Nagoya’da kutladık ve bunun için müteşekkirim. Adıma PARADE ekleyip Nagoya’da TSUKASA PARADE dediğimden beri herkes aynısını yapmaya başladı. Yani iyi mi oldu kötü mü bilemedim (güler). Bugünün turumuzun son günü olması üzücü; Sonsuza kadar bir şeytan olarak kalmak istiyorum. Bence herkesin içinde bir şeytan vardır. Örneğin, tatlı yemek istediğinizde, sanki içinizde bir şeytan ve bir melek savaşıyor – yine de şeytan her zaman kazanır (güler). Lütfen içinizdeki şeytanları Luv PARADE etkinliklerine getirin – hadi birlikte PARADE yapalım!” Sıra Karyu‘ya geldi: “Ben Karyu PARADE! TSUKASA ile çok fazla takılıyorum ve bu yüzden her geçen gün daha da tuhaflaşıyorum. Fark ediliyor mu? Bundan sonra da çok çalışmaya devam edeceğiz.” Son olarak TAKA başladı: “Ben TAKA PARADE! TSUKASA, TSUKASA PARADE demeye Nagoya’da başlamıştın, değil mi? Bunu duyunca herkesten Twitter’daki adlarını ~ PARADE olarak değiştirmelerini istemiştim, ve tüm üyeler adlarına PARADE ekledi. Bu yüzden ben de bu trendi takip etmek zorunda kaldım. Grubumun turnesi yakında başlayacak olsa da adıma PARADE ekliyorum (güler). Uçuyor gibi miyim sanki?! Evet uçuyorum! Luv PARADE muhteşem! Ben TAKA PARADE. Teşekkür ederim!”

Photo: Misato Koyama (ODD JOB LTD.)

Bisin akustik kısmı Nine Inch Nails’ten Hurt ile başladı ve Luv PARADE çok büyüleyici ve dramatik bir performans sergiledi. Kalabalık, bu muhteşem performansı hayranlıkla izlerken tamamen sessiz kaldı. Bisin ikinci şarkısı olan Oasis’in Don’t Look Back in Anger’ı sırasında hem TAKA hem de Karyu performansın hararetiyle ayağa kalktı. Şarkı bittikten sonra, TSUKASA şaka yollu, kendisinin de kalkmak istediğini, ancak bir keresinde birilerinin ona ayağa kalkma şeklinin çok komik göründüğünü söylediğini, ve bu yüzden bu gece ayağa kalkmaya cesaret edemediğini anlatıp herkesi güldürdü. Ayrıca, izleyicileri mutlu bir duyuruyla şaşırttılar! “Bu finalden sonra birbirimizi göremeyeceğimizi düşünerek üzülüyorsanız, görüşeceğiz! 9 Temmuz’da SHINJUKU BLAZE’de bir Luv PARADE HOSTED EVENT’imiz olacak!!” 

Akustik bölüm bittikten sonra grup, bis için üç enerjik şarkı daha yaptı, bunlardan ilki Avril Lavigne’den Sk8er Boi idi. Çok enerjik ve eğlenceli bir performanstı! Herkes gülümsüyor ve etrafta zıplıyordu. Karyu ve TAKA performanslarını sergilerken birbirlerine yaslanıyor, TSUKASA ise enerjik bir şekilde baterisini çalarak seyircilere gülümsüyordu. ZERO, kalabalığı daha da çıldırmaya teşvik ediyordu. Şarkının sonunda Karyu seyircilere şakacı bir şekilde öpücük gönderdi. Bis, ağır bir D’ESPAIRSRAY şarkısı olan KAMIKAZE ile sona erdi. Sahne sarı ve beyaz ışıklarla renk değiştirirken mekandaki herkes durmaksızın kafa sallıyor ve zıplıyordu. Muhteşem bir manzaraydı! Şarkının ardından TAKA grup üyelerini son bir kez tanıttı: “Bateride TSUKASA! Basta ZERO! Vokalde TAKA! Gitarda Karyu! Yakında tekrar birlikte PARADE yapalım!” diyerek hayranların yüksek alkışları ve çığlıkları arasında sahneden ayrıldılar. 

Photo: Misato Koyama (ODD JOB LTD.)

Konser büyük bir başarıydı! Mekandaki herkesin ne kadar çok eğlendiği her hallerinden belliydi, ve herkes tüm gösteri boyunca neredeyse hiç durmadan hareket ediyordu. MC araları da neşeli ve eğlenceliydi, bu da şovu daha da keyifli hale getirdi! Şahsen, hem performanstan hem de üyelerin birbirleriyle ve hayranlarla olan etkileşimlerinden gerçekten çok keyif aldım. Luv PARADE, konseri internetten izleyen hayranlarını da unutmadı ve sık sık kameralara yaklaşarak onlarla etkileşimde bulunmaya özen gösterdi. Farklı türlerden bilinen şarkıları kendilerine has yorumlarıyla harmanlamaları da oldukça dikkat çekiciydi! Henüz, Luv PARADE’i dinlemediyseniz onlara bir göz atın! Pişman olmayacaksınız!

Live report: Gamze
Translation: Gamze

Set list 

01. Toxic (Britney Spears
02. Poker Face (Lady Gaga
03. Dub-I-Dub (Me & My
04. BAD GUY (Billie Eilish
05. DEVILS’ PARADE (D’ESPAIRSRAY
06. DEATH POINT (D’ESPAIRSRAY
07. Hyperballad (Björk
08. My Heart Will Go On (Celine Dion
09. LOVE IS DEAD (D’ESPAIRSRAY
10. BITE THE BULLET (the Underneath
11. MIRROR (D’ESPAIRSRAY

Encore 

01. HURT (Nine Inch Nails
02. Don’t Look Back in Anger (Oasis
03. Kogoeru yoru ni saita hana (D’ESPAIRSRAY
04. Sk8er Boi (Avril Lavigne
05. Never Ending Story (Limahl
06. KAMIKAZE (D’ESPAIRSRAY)

NEXT LIVE

Luv PARADE Event
July 9, 2023
Shinjuku BLAZE

Details: coming soon

Luv PARADE OFFICIAL SITELuv PARADE OFFICIAL Twitter
Luv PARADE OFFICIAL YouTubeWATCH THE GIG ON ZAIKO

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s