It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

A concert on the upper floors of a shopping mall? Sounds crazy, but XaaXaa made us forget about that completely and rocked the venue!2014 yılında kurulan XaaXaa (ザアザア), yalnızca Japonya’da değil, denizaşırı ülkelerde de çok popüler bir visual kei grubu haline geldi. Adını yağan yağmurun çıkardığı sesten alan grup, şarkılarında daha çok hayatın oldukça karanlık konularını işlemektedir. XaaXaa, kısa bir süre önce 8. yıl dönümü turunu tamamladı. 5 Şubat 2023’te yalnızca tur finallerini değil aynı zamanda vokalistleri Kazuki’nin doğum gününü de kutlamak için Nihonbashi Mitsui Hall’da hayranlarıyla buluştu. Biz de bu finale katılmaktan ve bu özel performansı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Sahnenin arkası çok güzel bir şekilde parıldayan altın bir perdeyle kaplıydı. Sonrasında, mekan karanlığa bürünüp, ardından mavi ve mor ışıklarla aydınlanırken, An (bateri), Reiya (bas) ve Haruga (gitar) sahneye çıkıp, sahnedeki yerlerini aldılar. Ardından gökkuşağı renkli ışıklarla birlikte Kazuki (vokal) sahneye girdi. Hepsi gecenin ilk şarkısı olan TSUKUYOMI (月夜見)’nin tanıtım kıyafetlerini giymişlerdi.

Sahneyi mavi ışıklar kaplarken hayranlar şarkının ritmine göre yumruklarını havaya kaldırmaya başladı. Reiya bas gitarını çalarken sahnenin her yerini kullanıyordu. Bu sırada, sahnenin ortasında “keep out (girmek yasak)” yazan emniyet bantlarıyla kaplı platformun yanında duran Kazuki güçlü sesini gösteriyordu. Bu şarkının ilk şarkı olmasına rağmen grup üyeleri performansa tamamen yoğunlaşmıştı, ve hayranlar o kadar çok hareket ediyordu ki, havada buhar görebiliyordunuz.

İkinci şarkı URUSAI KISETSU NI BOKU WA YAMU (五月蝿い季節に僕は病む)’ydu. Kazuki platforma tırmanarak ve güçlü bir şekilde brutal vokal çığlıkları atmaya başladı. Nakarat sırasında seyirciler ellerini çırpıyor ve deli gibi kafa sallıyordu. Tüm salon sallanırken, An huzur içinde bateri çalıyordu.

Ardından, grup An‘ın bateri setinin önünde toplanarak yüzlerini ona döndü; hayranları headbang yapmaya teşvik eden çok sert bir şarkı başladı: OOAME KEIHOU HATSUREI (大雨警報発令). Reiya sahnenin diğer tarafına doğru yürüdü ve Haruga, çılgına dönen ve çok eğlendiği görülen hayranların muhteşem manzarasını izleyerek platformun üzerinde ustaca gitarını çalıyordu. Bu şarkı, hayranların performansa katılabileceği birçok farklı öğeye ve furitsuke yapma fırsatına sahipti. Birçok hayranın da favori şarkısı bu gibi görünüyordu. Kazuki, herkesin katılabilmesi için hayranlara sahneden hangi hareketleri yapmalarını istediğini gösterdi.

Altın rengindeki ışık mekanı doldururken hayranlar ellerini çırpmaya başladı. Sonraki şarkı, KAGOMEYAKAGOME (カゴメヤカゴメ) oldu. Reiya platformun üzerinde bas gitarını çalar, ve Haruga mikrofonuna bağırırken, Kazuki de hayranlarını yumruk atmaya ve kafa sallamaya teşvik ediyordu. Hayranların aynı anda daireler çizerek headbang yapmaları çok ilginç bir manzaraydı. Şarkı, Kazuki‘nin güçlü hırıltısıyla sona erdi.

Sert bir şarkı olan DOSU KUROI (どす黒い)’dan sonra, sıra bir balada geldi: KARAMAWARI (空回り). Kazuki şarkıyı seslendirirken sanki kendi dünyasında kapanmış gibi tamamen hareketsiz duruyordu. Reiya şarkıya eşlik ederek bas gitarını çalarken, An’ın baterisi mekanı titretiyordu. Altın rengi güzel bir ışık duygusal koro sırasında sahneyi doldurarak sahneye ve şarkının duygusal havasına uyum sağladı. 

Sonrasında fon müziği olarak güzel bir piyano melodisi duyulmaya başladı. Kazuki hayranlara sırtını döndü ve sonra aniden sahnede bir kişi altın ışıklarla aydınlandı; bu kişi üyelerden biri değil, fon müziği sırasında sahneye girmiş olan bir piyanistti. Çaldığı şarkı yumuşak, güzel bir baladdı: YUKITOKEI (雪時計). İlk başta sadece Kazuki ona katıldı, sonra koro sırasında diğer üyeler de katıldı. Pek çok sert şarkıdan sonra, bu şarkı sanki aynı akşam sırasında farklı şovlar yaşıyormuşuz gibi büyük bir tezat oluşturuyordu.

Haruga, çevresinde kırmızı ve mor ışıklar parlarken, bir sonraki şarkıyı solo olarak çalmaya başladı. Ardından, daha renkli ışıklarla birlikte ruh hali tamamen değişti: Caza yakın bir melodisiyle WATASHI = ET CETERA (ワタシ=エトセトラ) başladı. Piyanist hala sahnedeydi ve gruba eşlik ediyordu. Böylesine caz tarzındaki bir şarkıya son derece uygundu. Şarkı sırasında, Kazuki müziği hissederek dans ederken, önce An, ardından Haruga sololarının her birinde becerilerini gösterme şansı buldu.

HITOGOROSHI (人殺し)’den sonra, akşamın ilk MC arasının zamanı gelmişti. Kazuki grubu tanıttı ve hayranlara bu akşam Nihonbashi Mitsui Salonu’na gelip onlara katıldıkları için teşekkür etti. “Bu mekan çok büyük değil mi? Harika değil mi?” diyerek güldü. Kazuki, mekan 4. katta bulunduğu için hayranların o mekanda zıplamalarına izin verilmemesine rağmen grubun onların yerine de sahnede zıplayacağını ve herkesin harika vakit geçirmesini istediğini söyledi. 

Sıradaki şarkı, hayranlara biraz daha headbang yapma fırsatı veren NOROIUTA (のろいうた) idi. Kazuki tüm sahneyi kullanıyor, etrafta koşturuyor, ve hayranlarını çıldırmaya teşvik ediyordu. Bir noktada Haruga’nın önüne uzandı ve oradan şarkı söyledi. Şarkı söylerken ne yaparsa yapsın sesinin hiç titremediğini ve ayakta ya da yatarak söylemesinin onun için hiç fark etmediğini görmek inanılmazdı.

LOVELETTER (ラブレター) ve IBARA (茨)’dan sonra ana setin son şarkısı GO MARU GOSHITSU (五丸五号室) başladı. Hayranlar ellerini sağa sola çırparken, Kazuki daha önceki şarkılardan tamamen farklı bir şekilde duygusal ama aynı zamanda da cilveli ve biraz da eğlenceli bir havayla şarkıyı seslendirdi. Tüm konsere dönüp bakınca, kendini her bir şarkı için yeniden keşfedebildiği görülüyordu. Bu da bir sanatçı olarak yeteneğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bis, grubun MC’si ile başladı. Hayranlara eğlenip eğlenmediklerini sorduktan sonra, Reiya, kardeşi Kazuki’nin doğum günü olduğunu hatırlatarak onu tebrik etti. Ayrıca tüm üyeler, mekanın şimdiye kadar sahne aldıkları en büyük mekanlardan biri olduğunu ve sahnenin harika göründüğünü belirtti. Hatta bir noktada, tüm üyeler sahnenin arkasına gittiler, altın perdeye dokundular, ona ne kadar para harcanmış olabileceğini tartışıp gülüştüler.

Bisin en önemli anlarından biri muhtemelen TULIP (チューリップ)’ti: Kazuki tefini sallarken hayranlar deli gibi kafa sallıyordu. An, özellikle bas ve bateri solosu sırasında baterisini çalarken bir yandan şarkı söyleyip bir yandan gülüyor, ve çok eğleniyor gibiydi. Bu, her üyenin ne kadar becerikli ve yetenekli olduğunu ve hayranların performanstan ne kadar keyif aldığını görebileceğiniz başka bir şarkıydı.

Akşamın son şarkısı bir başka balad olan AAAAA (あああああ)’ydı. Devasa bir disko topu, salonu kırmızı ışıklarla aydınlattı. Kazuki’nin şarkı söylerken tüm duygularını şarkıya kattığı çok belliydi. Şarkı, Kazuki‘nin bağırmasıyla ve Haruga‘nın sakince kapanış melodisini çalmasıyla sona erdi.

Son şarkının ardından seyircilere bir kez daha seslenen Kazuki, “Desteğiniz sayesinde buradayız, çok teşekkür ederiz!” dedi, ve eğilerek selam verdi. Bunun üzerine tüm üyeler vedalaşarak sahneden ayrıldı.

Performans sırasında hayranların XaaXaa‘yı ne kadar çok sevdikleri ve XaaXaa’nın müziklerinden ne kadar çok keyif aldıkları çok açıktı. İlk şarkıdan son şarkıya kadar hayranlar varlarını yoklarını ortaya kouyorlardı, ve grup üyeleri de tüm akşam boyunca mutlu bir şekilde gülümsüyorlardı. Hem enstrümanların hem de Kazuki‘nin sesinin gerçekten çok iyi ayarlandığını da belirtmek gerek. Performansın herhangi bir noktasında her bir üyeyi çok net bir şekilde duyabiliyordunuz, ve bu da hepsinin ne kadar yetenekli olduğunu fark etmeyi kolaylaştırıyordu. Kazuki‘nin güçlü sesi bende özellikle büyük bir etki bıraktı ve onları tekrar canlı görmek için sabırsızlanıyorum. XaaXaa’yı canlı izleme şansınız olursa kesinlikle kaçırmayın!

Report: Olga
Translation: Gamze

XaaXaa OFFICIALXaaXaa OFFICIAL TWITTER
SpotifyAPPLE MUSIC

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s