Photo: Lestat C&M Project

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Finally, a show where JILUKA were able to show what they are made of! Without most of the corona regulations, they were finally able to go in hard again- and that’s definitely what they did!Geçtiğimiz yıl Electronic Gothic Metal dönemlerinin başlangıcına damgasını vuran BLVCK single’ı ile hayranlarını etkileyen JILUKA, 8 Mart’ta OVERKILL adlı yeni bir dijital single yayınlayarak bu yıl da güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Grup, yeni single’ın çıkışını kutlamak için 10 Mart’ta Tokyo’daki Shibuya Kinmirai Kaikan’da bir one-man konser verdi.

Bu one-man konsere katılım oldukça yüksekti; konser salonu ön kapıdan arka kapıya kadar hayranlarla dolup taşıyordu. Kırmızı perdeler açılır açılmaz sahne kırmızı ve mavi ışıklarla aydınlandı ve üyeler teker teker sahneye çıktı: Baterist Zyean, basçı Boogie, gitarist Sena ve son olarak da vokalist Ricko – hepsi üyelerin isimlerini olabildiğince yüksek sesle haykıran hayranlar tarafından coşkuyla karşılandı. Ricko “Öyleyse başlayalım, olur mu?” diyerek hayranların selamlama çağrılarına yanıt verdi ve JILUKA hemen gecenin mükemmel açılış şarkısını çalmaya başladı: grubun en yeni single’ı OVERKILL. Ricko brutal vokal becerilerini sergilerken seyirciler kafa sallıyordu. Hem grup hem de hayranlar konserin en başından beri varlarını yoklarını ortaya koyuyorlardı, ve konserin yoğun ve oldukça sıcak geçeceği şimdiden belliydi. Ricko şarkıyı “Biz JILUKA‘yız!” diyerek bitirdi, ve ses çıkarmanın izin verildiği bu konserde, hayranları daha da yüksek sesle bağırmaya teşvik etti. Anında salonda bağırışlar yankılandı ve Ricko‘nun talimatlarına uymayan kimse kalmamış gibiydi. JILUKA, Elektronik Gotik Metal serisini BLVCK ile sürdürdü. BLVCK sırasında, Ricko doğrudan önündeki hayranlara gülümsemek için şarkıyı dizlerinin üzereni çökerek söylüyordu. Zyean‘ın yüzünde parlak bir gülümseme vardı ve hevesle baterisini çalıyordu. Grup Screamer ve Eclipse‘e geçtikten sonra Ricko kalabalığa şöyle seslendi: “Shibuya! Harika bir zaman geçiriyoruz – hepinize teşekkürler! Daha fazla eğlenelim! Şu anki tüm hislerini açığa çıkar ve bize fırlat…Ölüm duvarını sevenler burada mı?“ Tabii ki, kalabalık büyük alkışlar ve bağırışlarla karşılık verdi.

Photo: Lestat C&M Project

Hayranlar salonun ortasında bir daire oluşturmak için iki tarafa ayrıldılar ve SUZAKU‘nun ilk vuruşları yankılanır yankılanmaz, kalabalığın en az yarısı oluşturulan dairenin içinde birbirleriyle çarpışarak koşmaya başladı. Enerjik gösteri, Sena‘nın melodik gitar solosu ile göz doldurduğu Hellraiser ve Faizh ile devam etti. Son olarak, Mephisto‘dan sonra Ricko, Sena ve Boogie sahneden ayrılarak sahneyi Zyean‘a bıraktılar. Zyean on dakika boyunca inanılmaz derecede güçlü bir bateri solosu atarken, yanıp sönen sahne ışıkları baterinin her vuruşunda renk değiştiriyordu. Üyeler sahneye geri döndü ve açıkça kalabalık kadar meslektaşının solosundan etkilenen Ricko sordu: “Shibuya! Atmosfer bugün gerçekten harika! Eğleniyor musunuz? Bateristimiz harika değil mi?” JILUKA, hayranların gözdesi olan BaLa-DeDa ile konsere devam ettiğinde seyirciler heyecan içindeydi. Grubun da hayranlar kadar eğlendiği, özellikle Sena şarkı sözlerine eşlik ederken ve elleriyle rock işaretini yaparken açıkça görülüyordu. JILUKA Flux‘a geçerken hayranlar hiç hız kesmeden headbang yapmaya devam ettiler, ve nakarat kısmında havlularını çıkarıp havada sallamaya başladılar. Salondaki sıcak atmosferi hisseden Ricko’nun “Bu kadar çok sert şarkı çalsak da asla yetmiyor değil mi?! Asla yeterli değil, sizce de öyle değil mi?” sözlerine bağırarak karşılık veren kalabalığın onunla tamamen aynı fikirde olduğu belliydi.

Photo: Lestat C&M Project

Bir sonraki şarkı JILUKA‘nın en ikonik şarkılarından biri olan KUMARI idi, ve Ricko hayranlarla birlikte kafa sallıyordu. Dramatik nakarat sırasında sahne mavi ışıklarla doldu ve hayranlar ayağa kalkıp uyum içinde ellerini salladı. Üyeler tüm sahneyi kullanarak Lethal Affliction, Faceless ve Ablaze şarkılarıyla devam ettiler. Ricko, doğrudan onlara şarkı söylerken omuzlarına yaslanmak için birçok kez Sena ve Boogie‘nin yanına koştu. Ricko, “Shibuya, eğleniyor musun? Bir sonraki şarkı son olacak. Tam şu anda kendimi delice iyi hissediyorum! Sizler de öyle değil mi? Siz ne diyorsunuz? Bu konser salonunu bizimle birlikte yok etmek ister misiniz? İster misiniz?!” diyerek alkışlayan hayranların heyecanını artırdı, ve “Hadi başlayalım! Beyin maddemizi boşaltalım ve kan damarlarımızı patlatalım! Ölene kadar her şeyinizi verin!” diye devam etti ve hayranlar bir kez daha ikiye ayrılarak salonun ortasında boş bir daire oluşturdu. JILUKA, yeni single’ı OVERKILL‘i son şarkı olarak bir kez daha çalmayı seçmişti – bu sefer bir ölüm duvarı bölümüyle. Üyeler sahneyi terk ettiğinde salon sanki yangın çıkmış gibi sıcaktı ve hayranlar hemen bis için tezahürat etmeye başladı.

Photo: Lestat C&M Project

“Sizlere ne kadar teşekkür edersek edelim yetmez!” Üyeler tekrar sahneye girdikten sonra Ricko kalabalığı selamladı. “Sizlerle konuşmak istediğim bir şey var. Çok alakasız bir şey. Dün bugünkü program için o kadar heyecanlıydım ki saçımı yeniden kızıla boyadım. Ama bugün o kadar çok terlemiştim ki saçımın rengi yüzüme aktı ve şimdi yüzüm kıpkırmızı!” diye açıkladı ve hayranlarını güldürdü. JILUKA Ignite ve Bloodshot çalarak konsere devam etti, her iki şarkı da izleyicilerin ritme ayak uydurup alkışlamalarına neden oldu ve Boogie bir eliyle bas gitarını havaya kaldırırken diğer eliyle telleri yüksek sesle tıngırdatarak herkese becerilerini gösterdi. Bundan sonra Ricko, üyelerin her birinden kalabalığa son birkaç söz söylemesini istedi. Zyean başladı, ancak görünüşe göre sesi Ricko‘nun beğenisine yetecek kadar yüksek değildi. Ricko, bateriste “Sesin yeterince yüksek değil!” diye bağırdı, ve baterist dinleyicilere seslenmeden önce “Evet efendim!” diye cevap verdi. Sonrasında, “Geldiğiniz için teşekkürler. Umarım çok eğlenmişsinizdir. Normalde çok terleyen biri değilim ama bugün – bugün çok terledim. Bir gösteri sırasında çok fazla enerji tüketmeyeli uzun zaman olmuş gibi hissediyorum. Bugün bu kadar çok insan geldiği için çok mutluyum. Lütfen bundan sonra da bizim için tezahürat yapın!“ diye sözlerine devam etti. Sırada Boogie vardı ve basçının bu gece nihayet bir şeyler söylemesini sabırsızlıkla bekleyen hayranları çılgınca onun adını haykırmaya başladı. “Teşekkür ederim! Bugünün one-man etkinliğinin amacı OVERKILL‘in çıkışını kutlamaktı. BLVCK‘in piyasaya sürülmesiyle yeni bir tema başlattık ve bu deneyimden kazandığımız her şeyi OVERKILL‘e koyduk ve bir grup olarak geliştik. Bugünkü konser gerçekten harikaydı, buradaki çocuksu vokalistimizin birkaç sözü dışında, diyerek güldü. Ama onun çekici yanı da tam olarak bu. Takip etmek isteyeceğiniz bir dizinin çocuksu ana karakteri gibidir. Hepiniz ona ve tabii ki bizlere de inanıp bundan sonra da bizi takip ederseniz ne mutlu bana.”

Photo: Lestat C&M Project

Grup arkadaşı tarafından işaret edildikten sonra, Ricko devam etme fırsatını değerlendirdi. Kalabalığa “Birbirinize pek bakmadığınızı biliyorum ama her birinizin yüzünde harika bir ifade var” dedi. “Hayatta seni değiştiren anlar vardır biliyor musun? Ne zaman şarkı söylesem, canlı şovların insanların hayatında bir dönüm noktası olduğuna inanıyorum. JILUKA‘nın müziği sert ve herkes ne yaptığımızı anlamıyor. Sirk gibiyiz ama Japonya’nın en güçlü grubu olduğumuza inanıyorum. Lütfen bundan sonra da bize her şeyinizi verin.” Son olarak gitarist Sena konuştu: “Geldiğiniz için teşekkürler. Bugünkü gibi neredeyse hiç kısıtlama olmadan konser vermeyeli uzun zaman oldu. Bugün gerçekten ne kadar uzun zaman geçtiğini anlamamı sağladı. Üç yıl. Uzun zamandır yaptığımız şeye inandığım için gerçekten mutluyum. Dürüst olmak gerekirse, son üç yıldaki şartlar göz önüne alındığında müzik sahnesinden ayrılma şansı çok fazlaydı, bu yüzden bize bu kadar uzun süredir inandığınız ve şimdiye kadar bizi takip ettiğiniz için hepinize gerçekten teşekkür etmek istiyorum. Bazı insanlar metal, elektronik ve gotik müziği karıştırmanın aptalca olduğunu düşünebilir ama bunu mümkün kılan şey bu sahne. OVERKILL, müzik sahnesine, şimdiki zamana yönelik duygularımızı temsil ediyor. Müzik sahnesi bir kez öldü, ancak yeniden doğdu ve JILUKA da öyle. Son 3 yılda 20’ye yakın şarkı yayınladık ve şimdi bu şarkıların hayat bulma ve renklenme zamanı nihayet geldi. Bundan sonra size en güçlü şovları sunacağız, bu yüzden lütfen dört gözle bekleyin.”

Bu sözlerle grup, OVERKILL‘in güçlü bir performansını daha sunmaya başladı. Son olarak, Boogie üç duyuru yaptı: 27 Nisan’da Shibuya clubasia’da tek kişilik bir gösteri, Eylül’de Shibuya O-WEST’te gerçekleşecek tur finaliyle one-man bir tur ve 27 Nisan 2024’te Shinjuku BLAZE’de JILUKA‘nın şimdiye kadarki en büyük one-man gösterisi. Konser sona ererken üyeler sahnenin en önüne gittiler, birbirlerinin ellerini tuttular ve kalabalıkla birlikte zıpladılar. Üyeler sahneyi terk ettikten sonra, salon hala yanıyor gibiydi. JILUKA, performansıyla o gece Shibuya Kinmirai Kaikan’ı neredeyse ateşe verdi. Grup, üyelerin ve hayranların sakinleşmesi için aralarında neredeyse hiç mola veya balad olmadan 2 1/2 saat çaldı. Şovları uzundu ve yine de baştan sona çok güçlüydü ve onları izlerken uçup gitmiştim. JILUKA‘nın katılma fırsatı bulduğum ilk one-man şovuydu ve muhtemelen izleme şansına sahip olduğum en güçlü, yoğun ve ateşli canlı performans olduğunu kabul etmeliyim. Çok sayıda çığlık ve bağırış ve ölüm duvarından oluşan bu one-man gösteri, bana pandemi öncesi konserleri hatırlattı. Eskiden konserler böyleydi ve umarım bundan sonra da böyle olur. JILUKA‘nın denizaşırı hayranlarının yakında en sevdikleri grubu görme ve canlı şovlarından birini deneyimleme şansına sahip olacaklarını içtenlikle umuyorum çünkü kesinlikle iz bırakacak bir deneyim olacağına inanıyorum.

Live Report: Tiffany
Translation: Gamze

JILUKA OFFICIALJILUKA OFFICIAL TWITTER
SpotifyApple Music

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s