It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

Yoshiatsu has enjoyed great popularity with DADAROMA and now he’s back with his new project FUKURO. A band that differs quite a lot from DADAROMA. Hear his thoughts about the band and their latest release here!Röportajımıza katıldığınız için çok teşekkür ederiz! Bu sizinle ilk röportajımız olduğu için, yeni yayınladığınız mini albümün yanı sıra size genel olarak grubunuzla da ilgili birkaç soru sormak istiyoruz. Ama, öncelikle, bugün nasıl hissediyorsunuz?

Beni bu röportaja davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Harika hissediyorum.

En yeni yayınınızın adı DRAMATURGIE (ドラマトゥルギー). Bu mini albüme yaklaşımınız nasıldı? Aklınızda nasıl bir şey vardı?

Üyeler arasında, albümü, canlı performans sırasında eğlenceli olacak müziklerle dolduralım diye konuştuk, ve ardından prodüksiyona başladık. Bestelediğimiz şarkıların her birinin ayrı bir hikayesi ve anlamı olduğu için bu çalışmayı DRAMATURGIE (ドラマトゥルギー) adlı devasa bir eser olarak tamamladık.

Tamamlaması özellikle zor bir şarkı var mıydı?

Muhtemelen MITEI (未定). FUKURO’nun müzikleri arasında bence en güzeli ve en görkemlisi bu. Ayrıca şarkı sözleri de benim için oldukça büyük bir anlam taşıyor.

BAKEMONO NO WATASHI NI HA (バケモノの私には) ’nın müzik videosunda yer alan elma oldukça bilinen bir sembol, değil mi? Birçok kişi elmayı “yasak meyve”nin sembolü olarak alıyor, ancak, elmanın aynı zamanda “sevgi, bilgi, bilgelik, neşe, ölüm ve/veya lüks” gibi anlamları da var. Elma sizin için ne ifade ediyor?

Tam anlamıyla “yasak meyve”. Bir hayalet olan kahramanımız, bu “yasak meyveyi” bir insan kıza verir.

Müzik videonuz ve özellikle kıyafetleriniz çok renkli. Pek çok grup karanlık ve gizemli görünümleri tercih ediyor, bu yüzden seçiminizin çok yenilikçi, olduğunu düşünüyoruz. Yeni bir kıyafet planlarken nasıl bir süreç yaşıyorsunuz? Örneğin kararları grup olarak mı alıyorsunuz yoksa herkes kendi kıyafetinden mi sorumlu?

FUKURO söz konusu olunca, her birimiz genel olarak kıyafetlerin tasarımını düşünüyoruz. Şarkıları bitirip görselleri şekillendirdiğimizde kabaca bir konsept üzerine konuşuyoruz. Ondan sonra kendi kıyafetlerimizi özgürce seçiyoruz. Bireyselliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum ve eğer herkesin bireysellikleri ahenkle bir araya gelirse, işte o zaman FUKURO olarak bir bütün oluruz.

Şarkı sözlerinin hepsi adeta birer hikaye gibi. Söz yazarken özellikle dikkat ettiğiniz bir unsur mu bu?

Evet, son çalışmamız DRAMATURGIE (ドラマトゥルギー) üzerinde çalışırken, anlatısal özelliğine önceki çalışmalardan daha fazla dikkat ettim. Farklı dünyalardan ve farklı zamanlardan, gerçekçi ve gerçekçi olmayan hikayeler var. Ve hepsinde birer anlam yüklü.

GARASU NO KUTSU (ガラスの靴)’da “社会の期待に応える私にバイバイ” (çev. “Toplumun beklentilerine uymaya çalışan kendime elveda”) diye bir söz geçiyor. Sizce toplumun insanlardan beklediği ama, onsuz insanlığın daha iyi durumda olacağı bir şey nedir?

Japon kültürünü gerçekten seviyorum ama Japonya’nın modern toplumunu pek sevmiyorum. Mevcut çeşitlilik içeren toplumumuzda, hoş olan kısımlar da var, ama benim biraz şüpheli olduğum kısımlar da var. Toplumumuzun karşı çıkmayıp herkesi özgürce kabul eden, herkesin hayatını özgürce yaşayabildiği bir toplum olmasını dilerim. Herkesin olabildiğince çok mutlu günler geçirebilmesini tüm kalbimle diliyorum.

Yeni mini albümünüzle ilgili son bir soru soracağız. Dinleyicilerin hangi şarkıya veya hangi şarkının hangi bölümüne daha fazla dikkat etmesini istersiniz?

Dinleyicilerin dikkat etmesini istediğim şey “kendi” şarkılarını bulabilmeleri. Umarım o şarkı kendileriyle ilgiliymiş gibi hissettiren bir şarkı bulabilirler. 

Şimdi, FUKURO’yu tanımak için genel olarak birkaç soru sormak istiyoruz. DRAMATURGY (ドラマトゥルギー), geçen yıl Eylül ayında etkinliklerinize başladığınızdan bu yana çıkardığınız 3. mini albüm. Oldukça hızlı bir tempo, değil mi? Şarkılarınız için nereden ilham alıyorsunuz?

FUKURO’da müziği piyanistimiz Daisuke besteliyor. Diğer üyeler ya da ben onun yazdığı pek çok şarkıdan bir şeyler seçip prodüksiyon ya da aranjman üzerinde çalışmaya başlıyoruz. Başlangıçta şarkıları hiçbir söz veya konsept olmadan çalıyoruz ve bunu defalarca tekrar ederken şarkıların konseptini ve hikayesini keşfediyoruz.

Grup adınız Türkçeye çevrildiğinde “baykuş” anlamına geliyor, değil mi? Bize neden bu ismi seçtiğinizi ve baykuşlarla nasıl bir ilişki kurduğunuzu anlatır mısınız?

Benim için baykuşlar gizemli şeyleri simgeliyor. Ve geceleri sessizce her şeyi izleyen birinin imajını taşıyorlar.

Ayrıca, FUKURO’yu nasıl kurduğunuzu da anlatır mısınız?

Dürüst olmak gerekirse, ilk başta çok farklı bir grup konsepti amaçlamıştım.. Ancak o planın önüne bazı zorluklar çıktığı zaman piyanistimiz Daisuke bize katıldı ve grubumuzun yönüne anında karar verilmiş oldu. O andan itibaren, imajımızı tamamlayana kadar her şey çok hızlı ilerledi.

Hepiniz FUKURO’dan önce başka gruplarda çaldınız. Önceki gruplarınızda öğrendiğiniz, şimdi size çok yardımcı olan veya şimdi sizin / grup için işleri kolaylaştıran bir şey oldu mu?

Çeşitli gruplar ve müziklerle ilgili deneyimim var ve güçlü bir şekilde hissettiğim duygu “insanları duygusal olarak etkilemek istiyorum” idi. Bu, bağıran sert seslerle ilgili değil, nazik ve sessiz olmasına rağmen sıcak ve güçlü olan bir şeyle ilgiliydi. Aşk veya tutku yüksek seslere özgü bir şey değildir. Böylesine nazik ve güçlü bir şarkıyla birçok kişiye ulaşmak istiyorum ve fark ettim ki her şeyden çok kendi hayatım için şarkı söylemek istiyorum.

FUKURO’nun geleceğine dair umutlarınız ve beklentileriniz neler?

Şu an en büyük dileğim, FUKURO’nun müziğini daha fazla insanın dinlemesi. Japonya’da böyle bir sanatçı olduğunu birçok kişinin bilmesini istiyorum.

Diğer üyeleri için birer hayvan seçmek zorunda kalsaydınız, onları ne tür hayvanlar temsil ederdi?

Daisuke bir kuş kadar özgür ruhlu. Oldukça duyarlı biri, ve çeşitli manzaralara kanat açıyor gibi görünüyor. Yutara bir fil olurdu. O iyi ve nazik, ama sinirlendiğinde çok sert olabiliyor. Loto bir kurt olurdu. Asil ve yalnız olarak kendi yolunu takip eder. Sanırım ben… canlı ve arzularına sadık bir maymun gibiyim.

Ve son olarak, lütfen denizaşırı hayranlarınıza bir mesaj bırakın!

Tanıştığımıza memnun oldum, ben Yoshiatsu. Daha önce bir yerlerde karşılaştık mı? FUKURO’nun müziğine gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler! Şarkı söylerken hep sizi düşünüyorum. Mutlaka bir yerde buluşalım ve o zaman geldiğinde söz veriyorum size ulaştıracağım şarkılar ve müzikler abonelik hizmetlerini dinlemekten çok daha iyi olacak! Teşekkürler. Sizi seviyorum.

Interview: Jenny
Translation: Gamze

FUKURO OFFICIALFUKURO OFFICIAL Twitter
SpotifyApple Music

It would be great if you could support us with a small donation.
It might not be much for you, but it would help us providing more and better interviews in the future.
With a little bit of your support we might be able to realize even more!

2 thoughts on “BAND IN: Yoshiatsu/ FUKURO (Jan 2023)

  1. ああ!このインタビューは本当に楽しかったです。それは私が本当に知りたかったことでした。義篤がファンに残したメッセージが大好きです!!彼がFUKUROから欲しいものをすべて手に入れられることを願っています!いつか日本に行ってFUKUROさんの曲を直接楽しみたいな…

    Like

  2. ああ!このインタビューは本当に楽しかったです。それは私が本当に知りたかったことでした。義篤がファンに残したメッセージが大好きです!!彼がFUKUROから欲しいものをすべて手に入れられることを願っています!いつか日本に行ってFUKUROさんの曲を直接楽しみたいな…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s